شهید دانا
دوشنبه ۳۱ تیر ۱۳۸٧
  ... نظرات() 

جلسه دوم آتش نشانی

درس جناب آقای مهندس کبیری

 

استانداردهای موجود در ارتباط با مقوله آتش :

1 – استاندارد BS (اروپایی)          2 – استاندارد NFPA (National Fire Protection Association)

 

آتش سوزی از جمع شدن سه عامل اصلی زیر که به مثلث آتش موسوم است حاصل میگردد :

 

 

 

 

 

انواع خاموش کننده ها :

خاموش کننده های آتش بر اساس ماده بکار رفته به 5 دسته تقسیم میگردند و جهت سهولت تشخیص نوع کاربرد آنها هریک از دستجات بالا با رنگ بندی متفاوت در کپسولهای آتش نشانی عرضه میگردد که عبارتند از :

1 – رنگ آبی : محتوی آب

2 – رنگ زرد یا لیموئی : محتوی کف

3 – رنگ قرمز : محتوی پودر

4 – رنگ سیاه : محتوی گاز

5 – رنگ سبز : محتوی مایعات تبخیر شونده یا هالوژنه

 

طبقه بندی آتش سوزی بر اساس استاندارد اروپایی

1 – طبقه A یا جامدات : هر آتش سوزی که با سوختن از خود آثار و بقایایی باقی می گذارد در این طبق می باشد. مناسبترین خاموش کننده این طبقه آب است به دلیل اینکه :

- ارزان است . – فراوان است .  – در دسترس است . – براحتی قابل حمل است . – گرمای ویژه بالائی دارد .

اما مضراتی نیز دارد که عبارتند از : - رسانا بودن – وزن زیاد .

2 – طبقه B یا مایعات قابل اشتعال :که خود این طبقه بر دو قسم است :

            1- سریع الاشتعال مثل بنزین و تینر

            2 – کند الاشتعال مثل قیر , مازوت , گازوئیل و ...

 

 

 

مناسبترین خاموش کننده این طبقه کف شیمیائی است . کف شیمیائی دو گونه هستند :

            1 – کف سنگین

            2 – کف سبک : اگر آتش سوزی در زیرزمین باشد مناسبتر است زیرا امکان پیشروی ما را به سمت کانون آتش تسهیل می کند .

غلظت کفها بین 1 تا 6 درصد است و بقیه آب است هرچه غلظت کمتر باشد قیمت آن بیشتر است .

گزینه دوم انتخاب خاموش کننده برای این طبقه پودرهای شیمیائی هستند که عمده ترین عامل شیمیائی بکار رفته در آن کربنات سدیم یا جوش شیرین است .جهت تخلیه از کپسول , خاموش کننده های پودری یا با گاز کربنیک یا با گاز نیتروژن و یا با هوا در داخل کپسول تحت فشار  می باشند .

 

3 - طبقه C یا طبقه گازها : مناسبترین خاموش کننده قطع جریان گاز است .

 

4 - طبقه E یا الکتریسیته : اولین اقدام قطع جریان برق است . مناسبترین خاموش کننده گاز انیدرید کربنیک و بعد از آن پودر خشک . اگر نتوانیم برق را خاموش کنیم بایستی از خاموش کننده کربنیک بصورت منقطع استفاده کنیم یعنی 7 ثانیه تخلیه گاز و 3 ثانیه عدم تخلیه و به همین ترتیب .

 

5 - طبقه D یا فلزات قابل اشتعال : این فلزات شرایط نگهداری خاصی دارند که بعنوان مثال در استاندارد NFPA الزام گردیده که در حداقل فاصله 120 کیلومتری از مناطق مسمونی نگهداری شوند و دوم اینکه در داخل نفت نگهداری گردند . بهترین خاموش کننده برای این طبقه پودر 100درصد خشک و بعد از آن ماسه 100درصد خشک می باشد .

 

6 - طبقه F (در استاندارد آمریکایی K می باشد ) یا روغنهای آشپزخانه : شامل روغنهائیست که بر اثر سوختن تغییر حالت داده اند . بهترین خاموش کننده برای این طبقه پودر 100درصد خشک است .

 

روی تمام کپسولهای آتش نشانی طبقه مورد کاربرد آن کپسول نوشته شده است .

   امید است مورد توجه اتان قرارگرفته باشد                                                                                           

پنجشنبه ٢٠ تیر ۱۳۸٧
قابل توجه آنان که ایران چک پارو می کنند ... نظرات() 
راههای تشخیص چک پول های تقلبی به گزارش ((جهان)) ، مسئول اداره اسکناس و اوراق بهادار بانک ملی ایران در مصاحبه با خبرنگار صدا و سیما با بیان اینکه آمار جعل ایران چک های نظام بانکی کشور بسیار اندک و در حد صفر است ، گفت : در چاپ ایران چک ها 22 مورد امنیتی برای تشخیص چک های تقلبی از اصلی در نظر گرفته شده است . خلیل رضایی افزود : یکی از موارد ایمنی چک ها مربوط به رنگ صورتی داخل اعداد مربوط به ارزش اسمی چک است که با تایپ لاتین و در سمت چپ ایران چک ها قرار گرفته است و با لمس انگشتان دست و حرارت آن ناپدید و بعد از زمان کوتاهی دوباره ظاهر می شود . این مقام مسئول نظام بانک کشور افزود : از دیگر موارد امنیتی این چک ها آرم بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران است که بصورت واتر مارک در خمیره کاغذ وجود دارد و در دایره مرکز آن آرم دیگری به صورت سفید و بی رنگ مشخص است . رضایی گفت : در آینده این آرم به تصویری از فردوسی تغییر خواهد یافت .مسئول اداره اسکناس و اوراق بهادر بانک ملی ایران اضافه کرد : نخ امنیتی چک ها یکی از شاخص های مهم تشخیص چک های اصلی است که آرم بانک مرکزی بر روی آن به صورت سفید و بی رنگ مشخص است و در آینده به نخ هولوگرام با نوشته مبالغ به صورت سفید و بی رنگ تغییر خواٽ8
یکشنبه ٩ تیر ۱۳۸٧
یامن ارجوه لکل خیر وامن سخطه عندکل شر ... نظرات() 

سلام بردوستان وبلاگ دوست ووبلاگ خوان

سلام بررجب ماه بزرگ خداوند سلام بر مولود رجب حضرت علی (ع) سلام بر روزه داران ماه رجب سلام برایام البیض رجب سلام برروز مبعث پیامبر درماه رجب

رسول خدا فرمود هرکس یک روز از رجب را روزه بگیرد بهشت براو واجب می شود . پیش بسوی تعبد وسرفرو آوردن بر فرامین خداوند بزرگ . التماس دعا دراین رابطه بیشتر با هم صحبت می کنیم . چون الان خسته هستم وخال مطلب نوشتن را ندارم ساعت الان ٣٠/٢٣روز یکشبه است .  

سه‌شنبه ٤ تیر ۱۳۸٧
مقام مادر ... نظرات() 

باسلام به همه احترام کنندگان به مادر توجه شمارا به این روایت بسیار زیبا وعبرت انگیز جلب می کنم

هدیه به همه مادران عزیز

یکی از جوانان عهد رسول اعظم اسلام، علقمه نام داشت . این جوان اهل تهجد ونماز شب بود . تا زمانیکه ازدواج نکرده بود بسیار به مادر احترام می کرد ومورد تفقد خود قرارمی داد. بنابه توصیه مادر ازدواج کرد وبعد ازمدتی مریض شد ودر بستر مرگ قرارگرفت . لحظات جان دادن فرارسید به پیامبر خبر رسید که علقمه درحال احتضار است . رسم پیامبر این بود که هریک از امت خود که بیمار می شد حتی الامکان به عیادت او می رفت وبیشر درموقع جان دادن به بالین آنها حاضر می شدند وبه محتضر شهادتین را تلقینمی نمودند . پیامبر اعظم با شنیدن خبر بیماری ودردرحال احتضار بودن علقمه به منزل ایشان تشریف بردند ومشاهده نمودند که رنگ چهره علقمه عوض وبرافروخته شده به ایشان فرمودند بگو لا اله الاالله علقمه نتوانست بگوید وزبانش لال شده بود حضرت فرمود .  مادرش درقید حیات است گفتند آری . فرمود بروید ومادر این جوان را بگویید بیاید . مادر به محضر رسول اکرم (ص)رسید . حضرت فرمود جوانت درحال مرگ است . ونمی تواند شهادتین را بگوید . آیا درنمازش کوتاهی کرده ؟ عرض کرد نه یا رسول ا... ایشان اهل نماز شب هم بوده .فرمود ازایشان ناراضی هستید ؟ عرض کرد آری فرمود به چه علت ؟ عرض کرد تا زمانیکه ازدواج نکرده بوده بسیار حرمتم را نگه می داشت اما اززمان ازدواج احساس می کنم درحقم کم لطفی نموده ومثل سابق با من رفتار نمی کرد . حضرت فرمود اورا ببخشید تا بتواند شهادتین بگوید وراحت جان بدهد . مادر جوان عرض کرد نمی بخشمش . حضرت دستور دادند به اصحاب که بروید هیزم بیاورید . تا اورا بسوزانیم . مادرجوان گفت می خواهید اورا بسوزانید ؟ حضرت فرمود آری . گفت چرا؟ حضرت فرمود چون اگر جوان تو با این احوال بمیرد آتشی سوزانتر از آتش دنیا درانتظار اوست پس چه بهتر که اورا دراین دنیا بسوزانیم که قدری از گناهانش کم شود ودرآخرت عذاب کمتری ببیند. مادر با شنیدن این فرمایش رسول خدا عرض کرد نه من طاقت سوختن جوانم را ندارم واورا بخشیدم . بمحض راضی شدن مادر از جوان رنگ چهره جوان برگشت وصورتی نورانی پیدا کرد وشهادتین را بزبان جاری نمود واز دنیا رفت .

پس ای جوان فقط به زبان نگو پدر ومادرم را دوست دارم ودرعمل مخالف میل ایشان رفتار کن . ما که به قبر وقیامت وحساب وکتاب ایمان داریم باید ذره ای با رنجش پدر وخصوصا مادر نشویم که اگر چنانچه این اتفاق بفتد قابل جبران نیست .

برای سلامتی وتعجیل درظهور امام زمان صلوات . الهم صل علی محمد وآل محمد

دوشنبه ۳ تیر ۱۳۸٧
میلاد کوثر مبارک باد ... نظرات() 

٢٠جمادی الثانی سال پنجم بعثت سالروز میلاد با سر سعادت یگانه خلقت .دختر ختمی مرتبت .همسر ولایت .مادر امامت .ام ابیها .کفو علی مرتضی .شفیعه روزجزا . فاطمه زهرا (س) است . موقع ولادت این عصاره خلقت حضرت خدیجه کبری اززنان قریش دعوت نمود تادرموقع تولد فاطمه به او کمک کنند . زنان قریشی پیام دادند ان روز که مال وثروت داشتی وما به تو توصیه کردیم که به همسری پیامبر درنیایی قبول نکردی ودست رد به خواسته ما زدی حال که فقیر وبی چیز هستی وکسی به تو توجهی ندارد ازما کمک می خواهی . آن حضرت ازگفتار زنان بی شعور قریشی ناراحت شد واندوهی سنگین برآن بزرگوار واردشد.

رفته رفته درد زایمان امان راازخدیجه گرفته بود وچشم به عنایت پروردگار عالم داشت که ناگاه مشاهده نمود ۴بانوی مجلل وارد خانه شدند. ابتدا ترس وجود اورا فراگرفت ولی آن زنان با کرامت اعلام نمودند که ما ازناحیه پروردگار عالم آمدیم به تو کمک کنیم .آنه عبارت بودند از مریم بنت عمران . آسیه بنت مزاحم . ساراهمسر ابراهیم وکلثم خواهر موسی

دراین وقت یکی ازآنها درجانب راست خدیجه ودیگری درسمت چپ نشست سومی درپیش رو وچهارمی پشت سر قرارگرفتند ودراین هنگام فاطمه پاک وپاکیزه به دنیا آمد ووقتی به زمین قرارگرفت نورتابناکی ازاو برخاستکه برهمه خانه های مکه تابید وهیچ نقطه درشرق وغرب عالم زمین نماند مگر اینکه این نوردرخشان به آن تابید . ناگاه ده تن ازحوریان بهشتی که دردست هریک از آنها طشتی ازبهشت وآفتابه ای پراز آب کوثر بود وارد شدند آن بانویی که درپیش روی خدیجه بود فاطمه راگرفت وبا آب کوثر شستشو داد ودو جامه سفید که ازشیر سفید تر وازمشک وعنبر خشبو تر بود بیرون آورد . بدن فاطمه را با یکی از آنها پوشانید ودیگری را مقنعه وروسری او قرار داد. سپس فاطمه را به سخن گفتن دعوت نمود . فاطمه زبان گشود وبه یکتایی خدا ورسالت محمد (ص) گواهی داد وچنین گفت

اشهد ان لا اله الا الله . وان ابی رسول الله سید الانبیاء وان بعلی سید الاوصیا ء وولدی ساده الاسباط

سپس به هریک از آن چهار زن سلام کرد وآنها را به نام خواند وآنها با روی شاد وخندان فاطمه را مورد توجه قراردادند وحوریان واهل آسمان مژده ولادت فاطمه رابیکدیگر می دادند ودرآسمان نوری آشکار شد وفرشتگان قبل از آن چنین نوری را ندیده بودند.

خداوند توفیق پیروی ازاین اسوه حسنه را به همه مانصیب بفرماید.

ولادت برسرسعادت معمار انقلاب حضرت امام خمینی (ره) مبارک باد

به روح مطهرش درود می فرستیم واز خداوند متعال خواهانیم روحش را با مادرش زهرا محشور گرداند

روز مادر وروز زن را به همه مادردوستان وهمسر دوستان تبریک می گوییم امیدواریم مادردارها قدر مادرخودرا بدانند وهمسر دارها زندگی شاد وبا با نشاطی را داشته باشند . وبرای مادرانی که همچون مادر مرحومه حقیر دستشان از دنیا کوتاه شده از خداوند رحمت وغفران وهمنشینی با خانم زهرا را خواستاریم . اللهم عجل لولیک الفرج  اللهم صل علی محمد وآل محمد