شهید دانا
پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
زندگینامه استاد عبدالله جوادی آملی ... نظرات() 

 

تولد و دوران‌ کودکی‌

 

آیة‌ الله عبدالله جوادی‌ آملی‌، در سال‌ 1312 هجری‌ شمسی‌ در آمل‌ به‌ دنیا آمد. پدر و جدش‌، میرزا ابوالحسن‌ و ملا فتح‌ الله از مبلغین‌ اسلام‌ وارادتمندان‌ به‌ آستان‌ ولایت‌ بوده‌اند. از ویژگیهای‌ جدّی‌ وی‌ این‌ بوده‌ که‌ در منابر خود به‌ ذکر احکام‌ و مناقب‌ اهل‌ بیت‌ (علیهم‌ السلام‌) می‌پرداخته‌ و ظاهراً علاقة‌ وافری‌ به‌ علم‌ کلام‌ داشته‌ است‌. فرزندانی‌ که‌ خدا به‌ پدر استاد عطا می‌کرده‌ است‌، معمولاً بر اثر ضعف‌ امکانات‌ بهداشتی‌ پزشکی‌ یا به‌ علل‌ و عوامل‌ دیگر زنده‌ نمی‌ماندند. پیش‌ از تولّد استاد، یکی‌ از بستگان‌ در عالم‌ رؤیا می‌بیند که‌ شخصی‌ عصایی‌ به‌ دست‌ پدر استاد می‌دهد و او آن‌ را به‌ دست‌ گرفت‌. این‌ رؤیا را چنین‌ تعبیر کردند که‌ خداوند به‌ میرزا ابوالحسن‌، پسری‌ عطا خواهد کرد که‌ زنده‌ می‌ماند و عصای‌ دست‌ پدر خواهد شد. از این‌ رو، پدر و مادر نذر کردند اگر خدا به‌ آنها پسری‌ داد، او را به‌ مشهد امام‌ رضا (ع‌) ببرند؛ و این‌ گونه‌، استاد جوادی‌ آملی‌ متولّد شد.

 

فشار دوران‌ پهلوی‌ و مشکلات‌ پدر و جدّ استاد در مسائل‌ مادی‌ و سیاسی‌، باعث‌ نشد که‌ از علاقة‌ این‌ خانواده‌ به‌ روحانیّت‌ شیعه‌ کاسته‌ شود و همانا، آرزوی‌ آنان‌، تحصیل‌ فرزند خود در حوزه‌های‌ علمیه‌ بود.

 

دوران‌ تحصیل‌

 

آیة‌ الله جوادی‌ آملی‌ پس‌ از به‌ پایان‌ رساندن‌ سال‌ ششم‌ ابتدایی‌، در سال‌ 1325 یا 1326، با پیشنهاد پدر و علاقة‌ وافر، وارد حوزه‌ علمیه‌ آمل‌ شد و تا سال‌ 1329 در آن‌ شهر، به‌ تحصیل‌ پرداخت‌ و بخشی‌ از دروس‌ سطح‌ را در آنجا به‌ پایان‌ برد. پس‌ از آن‌ با تشویق‌ استاد خود، مرحوم‌ آقا شیخ‌ شعبانی‌ نوری‌، عازم‌ حوزه‌ علمیه‌ مشهد مقدس‌ شد. در بدو ورود به‌ حوزه‌ علمیه‌ مشهد، در یکی‌ از مدارس‌ به‌ برخی‌ از طلاب‌ برخورد که‌ در کسوت‌ روحانیت‌ بودند، ولی‌ نسبت‌ به‌ علمای‌ بزرگ‌ مشهد در آن‌ روزگار، تکریمی‌ نداشتند و تعابیرشان‌ دربارة‌ علما همراه‌ با تندی‌ و طعن‌ بود! این‌ خاطره‌ چنان‌ برای‌ استاد تلخ‌ بود که‌ حاضر نشد در چنین‌ حوزه‌ای‌ بماند و درس‌ بخواند. از این‌ رو مشهد را ترک‌ گفت‌ و به‌ همراه‌ پدر، رهسپار تهران‌ شد تا در آن‌ حوزة‌ عظیم‌ در آن‌ روزگار و در محضر بزرگانی‌ همچون‌ آیة‌ حاج‌ شیخ‌ محمد تقی‌ آملی‌، به‌ تحصیل‌ بپردازد. مرحوم‌ شیخ‌ محمد تقی‌ آملی‌ نیز پدر استاد را می‌شناخت‌ و طی‌ نامه‌ای‌ به‌ مرحوم‌ حاج‌ محمدباقر آشتیانی‌، متصدی‌ مدرسه‌ مروی‌، که‌ از بهترین‌ مدارس‌ آن‌ روز بود، خواستار پذیرش‌ استاد جوادی‌ شد.

 

با ورود به‌ مدرسه‌ مروی‌ و قبولی‌ در آزمون‌ ورودی‌ آن‌، استاد به‌ خواندن‌ رسائل‌ و مکاسب‌ اشتغال‌ یافتند. پس‌ از آن‌ به‌ فراگیری‌ کفایة‌ الاصول‌ پرداخت‌ و سپس‌ در دروس‌ خارج‌ استادان‌ بنام‌ حوزه‌ علمیه‌ تهران‌ شرکت‌ جست‌ و همزمان‌، به‌ فراگیری‌ علوم‌ عقلی‌ نیز پرداخت‌. پس‌ از حدود 5 سال‌ تحصیل‌ در تهران‌ و با کسب‌ اجازه‌ از محضر مرحوم‌ آیة‌ الله حاج‌ شیخ‌ محمد تقی‌ آملی‌، در سال‌ تحصیلی‌ 35 ـ 1334 به‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ آمد تا از محضر علمای‌ آن‌ دیار نیز بهره‌های‌ فراوانی‌ برگیرد. از آن‌ سال‌، تا کنون‌ وی‌ در حوزه‌ علمیه‌ قم‌ حضور دارد و ضمن‌ بهره‌مندی‌ از محضر علمای‌ بزرگ‌ این‌ حوزة‌ مبارکه‌، خود سر منشأ خیرات‌ و برکات‌ کثیری‌ برای‌ آن‌ بوده‌ است‌.

 

استادان‌ و دوستان‌

 

استاد جوادی‌ آملی‌، در دوران‌ تحصیلی‌ خود، با استادان‌ بنامی‌، انس‌ داشته‌ است‌. پدر او معتقد بود که‌ درس‌ حوزوی‌ را باید پیش‌ انسان‌ بزرگواری‌ که‌ خود تزکیه‌ شده‌ باشد، آغاز کرد. بدین‌ منظور، فرزند خود را برای‌ تحصیل‌، نزد آیة‌الله فرسیو (ره‌) که‌ از دانشمندان‌ و علمای‌ بزرگ‌ آمل‌ بود، برد و او در آغازین‌ روز درس‌، جمله‌ «اول‌ العلم‌ معرفة‌ الجبار» را چنان‌ معنا کرد که‌ استاد خود را هنوز مرهون‌ آن‌ سروش‌ غیبی‌ می‌داند.

 

آیة‌ الله جوادی‌ آملی‌، دروس‌ ادبیّات‌ را نزد پدرش‌ و حجج‌ اسلام‌، عبدالله اشراقی‌ شیخ‌ احمدی‌ اعتمادی‌ و برخی‌ دیگر خواند و بخش‌ مهمّ شرح‌ لمعه‌ را نزد مرحوم‌ آیة‌ الله شیخ‌ عزیزالله طبرسی‌ فرا گرفت‌. بخش‌ اوامر قوانین‌ را در محضر آیة‌ الله ضیای‌ آملی‌ و بقیه‌ را از مرحوم‌ آیة‌ الله محمد غروی‌ آموخت‌ در روزهای‌ تعطیل‌ هم‌ امالی‌ شیخ‌ صدوق‌ را در محضر آیة‌ الله ضیاء الدین‌ آملی‌ می‌خواند.

 

با ورود به‌ تهران‌، به‌ مدرسة‌ علمیه‌ مروی‌ رفت‌ و دروس‌ سطح‌ را در آنجا به‌ پایان‌ برد. از ویژگیهای‌ مدرسه‌ مروی‌ این‌ بود که‌ طلاب‌ آن‌ می‌بایست‌ در کنار فراگیری‌ علوم‌، قرآن‌ را نیز تلاوت‌ کنند و سالی‌ دوبار برای‌ بازدید کتابها جلساتی‌ تشکیل‌ می‌شد. انس‌ با کتابخانة‌ نیز نصیب‌ طلاب‌ علوم‌ می‌شد و توفیق‌ بود تا محصلان‌ با کتابهای‌ خطی‌ و چاپی‌ آشنا شوند. استاد جوادی‌ آملی‌، دروس‌ رسائل‌ و مکاسب‌ را در محضر آیة‌ الله سید عباس‌ فشارکی‌، آقای‌ شیخ‌ اسماعیل‌ جاپلقی‌ و آقا شیخ‌ محمد رضا محقق‌ خواند. در بخش‌ فلسفه‌ نیز، شرح‌ منظومه‌، طبیعیات‌، اشارات‌ و بخشی‌ از اسفار را نزد حاج‌ شیخ‌ ابوالحسن‌ شعرانی‌ و مقداری‌ از شرح‌ منظومه‌ و شرح‌ اشارات‌ و بخشی‌ از اسفار را خدمت‌ آیة‌ الله حاج‌ میرزا مهدی‌ محی‌ الدّین‌ الهی‌ قمشه‌ای‌ که‌ عارفی‌ بی‌ نظیر و صاحبدلی‌ بی‌ بدیل‌ بود فراگرفت‌. برای‌ آموختن‌ شرح‌ فصوص‌ ابی‌ عربی‌ (شرح‌ قیصری‌ بر فصوص‌) به‌ محضر آیة‌ الله محمد حسین‌ فاضل‌ تونی‌ رفت‌ و دروس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ را نزد مرحوم‌ شیخ‌ محمد تقی‌ آملی‌ آموخت‌، ضمن‌ اینکه‌ در علوم‌ معقول‌ نیز از ایشان‌ بهره‌های‌ فراوان‌ می‌برد.

 

با هجرت‌ به‌ قم‌، در سال‌ تحصیلی‌ 35 ـ 1334 در درس‌ بزرگان‌ قم‌، از جمله‌ آیة‌ الله العظمی‌ بروجردی‌(ره‌) حضرت‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌)، علامه‌ سید محمد حسین‌ طباطبایی‌(ره‌)، آیة‌ الله محقق‌ داماد (ره‌) و آیة‌الله میرزا هاشم‌ آملی‌ (ره‌) حاضر شد. وی‌، ویژگی‌ بارز درس‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌) را پرورش‌ روح‌ دقت‌ و آزادگی‌ علمی‌ می‌داند و بر حکیمانه‌ بودن‌ دیدگاههای‌ امام‌ در دروس‌ حوزوی‌ تأکید می‌نماید.

 

استاد جوادی‌ آملی‌، در حدود 25 سال‌ از محضر علامه‌ طباطبایی‌، در علوم‌ نقلی‌ و عقلی‌ بهره‌ بود و در خلوت‌ و جلوت‌، انیس‌ این‌ مفسر بزرگ‌ قرآن‌ کریم‌ بود. از این‌ رو خاطرات‌ بسیاری‌ از ایشان‌، در سینه‌ دارد که‌ در بسیاری‌ از مصاحبه‌ها و نوشته‌ها، آن‌ را بیان‌ داشته‌ است‌.

 

از دوستان‌ آیة‌ الله جوادی‌ آملی‌، می‌توان‌ از آیة‌الله شهید مطهری‌، مرحوم‌ حاج‌ آقا مصطفی‌ خمینی‌ و امام‌ موسی‌ صدر نام‌ برد. او در سال‌ 1332 در تهران‌، با شهید مطهری‌ آشنا شد که‌ این‌ دوستی‌ تا زمان‌ شهادت‌ ایشان‌ ادامه‌ داشت‌.

 

فعالیتهای‌ علمی‌ و فرهنگی‌

 

آیة‌ الله عبدالله جوادی‌ آملی‌، در طول‌ عمر شریف‌ خود، تا کنون‌ خدمات‌ علمی‌ و فرهنگی‌ شایان‌ توجهی‌ را به‌ انجام‌ رسانده‌ است‌. وی‌ از سالهای‌ نخستین‌ تحصیل‌ به‌ تدریس‌ در تربیت‌ طلاب‌ مبتدی‌ می‌پرداخته‌ است‌ و تا کنون‌، شاگردان‌ بسیار مفیدی‌ را به‌ عالم‌ اسلام‌ تقدیم‌ داشته‌ است‌. استاد، همواره‌ بر تهذیب‌ نفس‌ در کنار تحصیل‌ پای‌ می‌فشرده‌ و همواره‌ شاگردان‌ خود را به‌ اخلاص‌ در تبلیغ‌ معارف‌ وحیانی‌ و انس‌ هماره‌ با قرآن‌ و روایات‌ سفارش‌ می‌نموده‌ است‌.

 

از خدمات‌ مهم‌ فرهنگی‌ استاد جوادی‌ آملی‌، تأسیس‌ مؤسسه‌ تحقیقاتی‌ و نشر اسراء در سال‌ 1372 است‌. مؤسسه‌ اسراء به‌ منظور پژوهش‌ در رشته‌های‌ مختلف‌ علوم‌ اسلامی‌ و پاسخ‌ گویی‌ به‌ شبهات‌ موجود در اسلام‌ تأسیس‌ شده‌ است‌ و تا کنون‌ خدمات‌ شایان‌ توجهی‌ را تقدیم‌ داشته‌ است‌.

 

آیة‌ الله جوادی‌ آملی‌، تاکنون‌ کتابهای‌ بسیاری‌ را در زمینه‌های‌ گوناگون‌، از جمله‌ تفسیر، فلسفه‌، کلام‌، فقه‌ و اصول‌ نگاشته‌ است‌ که‌ به‌ برخی‌ از آنها اشاره‌ می‌رود:

 

1ـ تسنیم‌، تفسیر قرآن‌ کریم‌ (تا کنون‌ 4 جلد؛)

 

2ـ تفسیر موضوعی‌ قرآن‌ کریم‌ (در 15 جلد؛)

 

3ـ رحیق‌ مختوم‌ (2 جلد؛)

 

4ـ ولایت‌ فقیه‌؛

 

5ـ عصارة‌ خلقت‌، دربارة‌ امام‌ زمان‌ (عج‌)؛

 

6ـ عید ولایت‌؛

 

7ـ ولایت‌ در قرآن‌؛

 

8ـ ولایت‌ علوی‌؛

 

9ـ تجلّی‌ ولایت‌؛

 

10ـ حکمت‌ علوی‌؛

 

11ـ ظهور ولایت‌؛

 

12ـ دنیاشناسی‌ و دنیاگرایی‌ در نهج‌ البلاغه‌؛

 

13ـ علی‌ (ع‌) مظهر اسمای‌ حسنای‌ الهی‌؛

 

14ـ وحدت‌ جوامع‌ در نهج‌ البلاغه‌؛

 

15ـ حیات‌ عارفانة‌ امام‌ علی‌ (ع‌) ؛

 

16ـ انتظار بشر از دین‌؛

 

17ـ بنیان‌ مرصوص‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌)؛

 

8ـ شریعت‌ در آینه‌ معرفت‌؛

 

19ـ زن‌ در آینه‌ جلال‌ و جمال‌؛

 

20ـ حماسه‌ و عرفان‌؛

 

21ـ صهبای‌ حج‌؛

 

22ـ فلسفة‌ حقوق‌ بشر؛

 

23ـ تبیین‌ براهین‌ اثبات‌ خدا؛

 

24ـ حکمت‌ نظری‌ و عمل‌ در نهج‌ البلاغه‌؛

 

25ـ مراثی‌ اهل‌ بیت‌؛

 

26ـ حکمت‌ و عبادات‌؛

 

27ـ گنجور عشق‌؛

 

28ـ کتاب‌ الخُمس‌؛

 

29ـ اسرار الصلوة‌؛

 

30ـ علی‌ بن‌ موسی‌ الرضا (ع‌) و القرآن‌ کریم‌؛

 

31ـ علی‌ بن‌ موسی‌ الرضا و الفلسفة‌ الالهیّة‌؛

 

32ـ کتاب‌ الحجّ؛

 

بسیاری‌ از کتب‌ استاد نیز تا کنون‌ منتشر نشده‌ و مؤسسه‌ اسراء سرگرم‌ تدوین‌ و چاپ‌ آن‌ است‌.

 

فعالیتهای‌ سیاسی‌

 

استاد جوادی‌ آملی‌ که‌ از یاران‌ صدیق‌ و از شاگردان‌ مبرّز امام‌ خمینی‌ (ره‌) بود، در جبهه‌های‌ سیاسی‌ نیز هماره‌ پیرو پیر و مراد خود بود و در سالهای‌ مبارزه‌ بر ضد رژیم‌ شاه‌ از هیچ‌ کوششی‌ دریغ‌ نمی‌ورزید. وی‌ از سال‌ 1342 همراه‌ امام‌ بود و در طول‌ این‌ دوران‌، بارها مورد دستگیری‌ و بازجویی‌ ساواک‌ قرار گرفت‌.

 

بخشی‌ از این‌ مبارزات‌، همکاری‌ در مبارزات‌ مردم‌ آمل‌، سخنرانی‌، افشاگری‌ و تنظیم‌ اطلاعیه‌ها و بیانیه‌ها بود.

 

با شکل‌گیری‌ مبارزات‌ و تظاهرات‌ در همه‌ جای‌ ایران‌، مردم‌ آمل‌ نیز با ارشادها و راهنماییهای‌ آیة‌ الله جوادی‌ آملی‌، به‌ صفوف‌ مبارزان‌ پیوستند و رژیم‌ پهلوی‌ را با شکست‌ رو به‌ رو ساختند.

 

پس‌ از پیروزی‌ انقلاب‌ اسلامی‌ ایران‌ نیز، آیة‌ الله جوادی‌ در مسؤولیتهای‌ گوناگونی‌ به‌ انجام‌ وظیفه‌ پرداخت‌. در سالهای‌ آغازین‌ انقلاب‌، با حکم‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌) به‌ ریاست‌ دادگاه‌ انقلاب‌ و حاکمیت‌ شرع‌ منصوب‌ شد و همچنین‌ عضو شورای‌ عالی‌ قضایی‌ بود. از دیگر فعالیتهای‌ ایشان‌ در آن‌ دوره‌، تدوین‌ لایحة‌ قصاص‌ بود که‌ همواره‌ مورد نفرت‌ دشمنان‌ انقلاب‌ و ملی‌ گراها بود.

 

استاد جوادی‌ آملی‌، سفرهای‌ گوناگونی‌ به‌ کشورهای‌ مختلف‌ جهان‌، با انگیزه‌های‌ تبلیغی‌ و سیاسی‌ انجام‌ داده‌ است‌. یکی‌ از مهمترین‌ سفرهای‌ وی‌ سفر به‌ شوروی‌ سابق‌ برای‌ تسلیم‌ پیام‌ امام‌ خمینی‌ (ره‌) به‌ گورباچف‌، رهبر وقت‌ اتحاد جماهیر شوروی‌ بود که‌ از دید صاحب‌ نظران‌ جهانی‌، پدیده‌ای‌ بسیار مهم‌ تلقی‌ می‌شد. از دیگر سفرهای‌ مهم‌ وی‌، سفر به‌ نیویورک‌ و شرکت‌ در نشست‌ ادیان‌ و ابلاغ‌ پیام‌ مقام‌ معظم‌ رهبری‌ بود که‌ معظم‌ له‌ با صلابت‌ تمام‌، پیام‌ رهبر ایران‌ را در آن‌ قرائت‌ کردند.

 

از دیگر مسؤولیتهای‌ وی‌، عضویت‌ در مجلس‌ خبرگان‌ قانون‌ اساسی‌ و نیز عضویت‌ در مجلس‌ خبرگان‌ رهبری‌ در دوره‌های‌ اوّل‌ و دوّم‌ بود. وی‌ همچنین‌ از اعضای‌ جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌، پیش‌ و پس‌ از انقلاب‌ اسلامی‌ بوده‌ است‌ و نیز هم‌ اکنون‌، امامت‌ نماز جمعه‌ شهر مقدس‌ قم‌ را بر عهده‌ دارد. آیة‌ الله جوادی‌ آملی‌، هم‌ اکنون‌ در حوزه‌ علمیه‌ قم‌ به‌ تربیت‌ طلاب‌ می‌پردازد

پنجشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
موت اختیاری آیت‌الله بهجت! ... نظرات() 

امروز ایران اسلامی و جهان اسلام و بلکه عالم خلقت، یکی از ارکان و اوتاد خود را از دست داد.
مرحوم آیت‌الله العظمی محمد تقی بهجت، مردی که هیچ گاه چشمان آسمان پیمایش بر فیض سحر بسته نماند و از لبان مبارکش جز کلام وحی و سخنان معصومان و اولیای خدا نتراوید و به اختیار خود، چشم بر جهان فروبست. زمان دردانه خود را از دست داد و زمین گوهری یکدانه را در برکشید.


... ادامه مطلب
چهارشنبه ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸۸
نگاهی به زندگی شیخ حسنعلی اصفهانی( نخودکی) ... نظرات() 

 

 پدر
شیخ حسنعلی اصفهانی(ره) فرزند علی اکبر فرزند رجبعلی مقدادی اصفهانی(ره)، در خانواده زهد و تقوی و پارسائی چشم به جهان گشود، پدر وی مرحوم ملاّ علی اکبر، مردی زاهد و پرهیزگار و معاشر اهل علم و تقوی و ملازم مردان حق و حقیقت بود و در عین حال از راه کسب، روزی خود و خانواده را تحصیل می کرد و آنچه عاید او می شد، نیمی را صرف خویش و خانواده می کرد و نیم دیگر را به سادات و ذراری حضرت زهرا علیها السلام اختصاص می داد.

 

 

 

 

 


... ادامه مطلب
چهارشنبه ٢۳ اردیبهشت ۱۳۸۸
السلام علیک یا فاطمه الزهرا ... نظرات() 

بمناسبت فرارسیدن ایام فاطمیه دوم به آگاهی می رساند که حسینه ١۴معصوم از تاریخ ٣٠/٢/٨٨بمدت ده شب اقامه عزا می نماید .

شروع برنامه ٩شب خاتمه ٣٠/١٠

نوحه خوانی وسخنرانی

ازعلاقمندان دعوت بعمل می آید دراین برنامه شرکت فرمایند.

دوشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
سخنرانی اوباما برای مسلمانان ... نظرات() 
سخنگوی کاخ سفید روز جمعه گفت: باراک اوباما در سفر ماه آینده خود به مصر، درباره روابط آمریکا و جهان اسلام سخنرانی خواهد کرد.

به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از آینده، سفر باراک اوباما به مصر و سخنرانی در این کشور در راستای وعده ای است که وی در جریان مبارزات انتخاباتی مطرح کرده بود.

آقای اوباما گفته بود: در صورت پیروزی در انتخابات، در ماههای اولیه با سفر به پایتخت یک کشور اسلامی در برابر اجتماع عظیمی از مسلمانان سخنرانی خواهد کرد.

رابرت گیبس، سخنگوی کاخ سفید گفت: باراک اوباما در چهارم ماه ژوئن در مصر سخنرانی خواهد کرد.

آقای گیبس مشخص نکرد که آیا این سخنرانی در قاهره، پایتخت مصر یا در شهر دیگری در این کشور برگزار خواهد شد.

آقای گیبس همچنین گفت: مصر کشوری است که از بسیاری جنبه ها دنیای عرب را نمایندگی می کند. وی افزود: این سفر فرصتی برای اوباما خواهد بود تا در خلال آن روابط آمریکا با جهان اسلام را مورد بحث و بررسی قرار دهد.

مصر روابط نزدیکی با آمریکا دارد و به گزارش خبرگزاری رویترز، قاهره یکی از بزرگترین دریافت کنندگان کمک های اقتصادی و نظامی از واشینگتن است.

باراک اوباما در مراسم ادای سوگند خود در بیستم ژانویه خطاب به جهان اسلام گفته بود:ما در پی راهی برای به جلو گام برداشتن بر مبنای منافع مشترک و احترام متقابل هستیم.

رییس جمهوری آمریکا همچنین ماه گذشته در سخنرانی خود در مجلس ترکیه در عین ستودن دین اسلام گفته بود که «بگذارید با صراحت و روشنی بگویم که ایالات متحده با اسلام سر جنگ ندارد.»

آقای اوباما در ادامه سفر خود، در پنجم ژوئن به آلمان سفر کرده و در آنجا از یک ارودگاه نازی در دوران جنگ جهانی دوم بازدید خواهد کرد.

باراک اوباما پس از آلمان به فرانسه سفر خواهد کرد و در مراسم شصت و پنجمین سالگرد حمله نیروهای متفقین به سواحل نورماندی شرکت می کند.

دوشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
تأثیر «بسم‌الله‌الرحمن الرحیم» بر آب زمزم در ژاپن بررسی شد ... نظرات() 
مرکز پژوهشی «هادو» توکیو در تحقیقی جامع با استفاده از فن‌آوری نانو، تأثیر تلاوت آیه «بسم‌الله‌الرحمن الرحیم» بر آب زمزم را مورد بررسی‌ قرارداد.

به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از ایکنا، ماسارو ایموتو، رئیس مرکز پژوهشی«هادو» توکیو با بیان این‌که در این تحقیق به نتایج ارزنده و عجیبی دست‌یافته‌اند، گفت: تلاوت آیه «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم» تأثیر عجیبی بر روی بلورهای آب زمزم دارد به طوری که هنگام تلاوت این آیه مبارک حباب‌های زیبایی بر روی آب تشکیل‌می‌شود.

این پژوهشگر ژاپنی تصریح‌کرد: از بزرگ‌ترین تجاربی که در نتیجه آزمایش بر روی آب زمزم به‌دست‌آمده، این است که هنگامی که در کنار ظرفی از آب زمزم آیاتی از قرآن‌کریم تلاوت‌‌شود،‌ بلورهایی رمزگونه و زیبا بر روی آن شکل‌می‌گیرد.

رئیس مرکز پژوهشی«هادو» با اشاره به این‌که آب زمزم ویژگی‌های خاصی دارد که تغییر در آن امکان‌پذیر نیست، افزود: این آب ویژگی‌های منحصر به فردی دارد که در سایر آب‌ها یافت‌نمی‌شود.

وی گفت: با توجه به آزمایش‌ها و مطالعات زیادی که بر روی آب زمزم انجام‌‌شد، این نتیجه به دست‌آمد که اگر یک قطره از آب زمزم با هزار قطره آب معمولی مخلوط‌شود، بلورهای تشکیل‌دهنده آن تغییر شکل‌داده و خاصیت آب زمزم را پیدامی‌کنند.

دوشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
جنوب کرمان پاتوق گروه‌های "بهائی و وهابی" ... نظرات() 
جنوب کرمان پاتوق گروه‌های "بهائی و وهابی"
این معضل به حدی نگران‌کننده است که چندی پیش امام جمعه شهر جیرفت نیز هشدار داده و گفته بود که به دلیل فقر فرهنگی در جنوب استان کرمان، فرقه‌های ضاله بهائیت و وهابیت در این منطقه فعالیت می‌کنند و باید با ارائه کار فرهنگی از این امر جلوگیری کرد.
به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از جهان نیوزا، منطقه کویر، از مهمترین معضلات به وجود آمده به‌دلیل نبود امکانات فرهنگی و فقر مردم، روی آوردن جوانان به مواد مخدر و تفریح‌های غیرسالم و گرایش به برخی فرقه‌های ضاله و گسترش فعالیت وهابیت و بهاییت در جنوب استان کرمان است.

اگر چه در سال‌های اخیر اقدامات خوبی در این مناطق انجام شده است، اما وسعت منطقه و محرومیت‌های تاریخی و فقر فرهنگی ریشه‌دار در جنوب استان کرمان، باعث شده تا این اقدامات آنچنان‌که باید و شاید نتواند این معضل را به طور کامل حل کند.

"محمدعلی بهروز"، فرماندار شهرستان جیرفت، در این رابطه به خبرنگار ایسنا، گفت: تقویت زیرساخت‌های فرهنگی در جنوب استان کرمان لازم و ضروری است و توجه به این امر باید در اولویت مسؤولان ذی‌ربط قرار گیرد.


وی، تهاجم سازمان‌یافته فرقه‌های ضاله بهائیت و وهابیت را خطری مهم برای جنوب استان ارزیابی و اعلام کرد: با پول‌های بعضی از شیوخ عرب و با سوءاستفاده از فقر اقتصادی مردم، جریان‌های وهابی به تبلیغات علنی پرداخته، جوانان را به گمراهی می‌کشانند.
وجود فقر ریشه‌دار و نیز وقوع هر از چند بلایای طبیعی و البته نبود امکانات کافی فرهنگی و تفریحی در جنوب استان کرمان و تبعات حاصل از این امر، موجب شده است که برخی اقشار مردم شهرهای جنوبی استان کرمان در برابر برخی انحرافات و تهاجمات فرهنگی آسیب‌پذیر شوند و در این میان سوءاستفاده و تبلیغات برخی فرقه‌های ضاله نیز مزید بر علت شده و امکان انحراف برخی اقشار به‌ویژه جوانان را فراهم کرده است.
دوشنبه ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
سر انجام غرب به اسلام سجده خواهد کرد، اما اسرائیل نه ... نظرات() 
یک پژوهشگر یهودی:
سر انجام غرب به اسلام سجده خواهد کرد، اما اسرائیل نه
هم اکنون گرایش به نام‌های محمد، آلی (علی)، فاطیما (فاطمه)، حسین و صادیک (صادق) در اروپا به شدت رواج یافته و خانواده‌های اصیل به استفاده از این نام‌ها روی آورده‌اند...مردان کلیسا نمی‌دانند چه فاجعه‌ای در انتظار آنهاست!

به گزارش «شیعه نیوز» به نقل از سرویس بین‌الملل «تابناک»  ـ آمریکا با همه توان نظامی و اقتصادی‌اش و اروپا با همه سیاست زیرکانه و مرموز خود، توان مقابله با موج انتشار اسلام را نداشته و این واقعیت هست که اسلام در روزگاری نه چندان دور، حرف اول را در جهان غرب خواهد زد.

«موشه بیجلین»، پژوهشگر یهودی با بیان مطلب بالا در تحلیل وضعیت اجتماعی آمریکا و اروپا گفته است: جبر تاریخی در اروپا، موجب شده که اسلام‌خواهی در این قاره، روز به روز گسترش یافته و نخستین آثار این هجوم فرهنگی اسلام را می‌توان در نامگذاری کودکان دید.

هم اکنون گرایش به نام‌های محمد، آلی (علی)، فاطیما (فاطمه)، حسین و صادیک (صادق) در اروپا به شدت رواج یافته و خانواده‌های اصیل به استفاده از این نام‌ها روی آورده‌اند.

بیجلین می‌افزاید: علاوه بر آن، گسترش احداث مساجد در آمریکا و اروپا به اندازه‌ای افزایش یافته که بسیاری از کلیساها، تبدیل به موزه شده و در عوض، مساجد گنجایش نمازگزاران را ندارند.

این پژوهشگر اسرائیلی بدون آن که علت اسلام خواهی جهان غرب را توضیح دهد، تأکید می‌کند: گرایش جامعه آمریکا و اروپا، هیچ ارتباطی با تفکرات سیاسی ایران و سوریه ندارد.

سایت خبررسانی «المحیط» که ترجمه این پژوهش را منتشر کرده، به نقل از موشه می‌افزاید: اما اسرائیل هیچ تأثیری از اسلام نپذیرفته و همچنان بر فرهنگ عبری خود پایدار و پایبند است و اگر همه جهان مسلمان شوند، امکان این که یک یهودی مسلمان شود، نیست!
موشه در پایان با اظهار تأسف از این وضعیت می‌نویسد: مردان کلیسا نمی‌دانند چه فاجعه‌ای در انتظار آنهاست!

دوشنبه ۱٤ اردیبهشت ۱۳۸۸
احادیثی ازمعصومین ع ... نظرات() 

 

حضرت علی (ع) در باب زندگی چنین می فرماید : «من عاشق زندگی ام و بیزار از دنیا»
از ایشان پرسیدند : «مگر بین زندگی و دنیا چه فرقی است ؟»
فرمود : «دنیا حرکت بر بستر خور و خواب و خشم و شهوت است و زندگی نگریستن در چشم کودک یتیمی است که از پس پرده شوق به انسان می نگرد
خداوندا . به حق جمیع پیامبران و اهل بیت عصمت و طهارت و به حق دل شکسته شیعیان ، فتنه ها و تو طئه های وهابیون را بر ما روشن بگردان و آنها را از صحنه روزگار محور بگردان
پیامبر اکرم (صلّی ‌الله ‌علیه ‌وآله وسلّم):
رَکعَتانِ خَفیِفَتانِ فی تَفَکُّرٍ خَیرٌ مِنْ قِیامِ لَیلَةٍ.
دو رکعت نماز کوتاه ولی با تفکر، بهتر از یک شب به عبادت ایستادن است.
وسائل الشیعه، ج 4، ص688
خدایا ! گناهانی از ما که باعث شکستن قلب نازنین حضرت صاحب الزمان می شود ، از ما ببخش و بیامرز
خدایا ما را گریه کن بر مصیبت های اهل بیت عصمت و خندان بر شادی های آنان قرار بده
اگر انسان به حکم وظیفه‌ی الهی خود عمل کند، حجاب‌های زمانِ گذشته و آینده از جلو قلب او برطرف می‌شود و با حقایق ربّانی مرتبط می‌گردد
پنجشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸۸
باراک: ایران شطرنج بازی ماهر است ... نظرات() 
پنجشنبه ۱٠ اردیبهشت ۱۳۸۸
بهتر است ایران را بمباران نکرد ... نظرات() 
بهتر است ایران را بمباران نکرد
"شیمون پرز" رئیس جمهور اسرائیل در سخنرانی خود در شبکه 10 تلویزیون اسرائیل اعلام نمود که بمباران تاسیسات هسته ای ایران احتمالاً راهکار مناسبی برای حل مشکل ایران نخواهد بود.

 

پرز اعلام نمود: "من یقین ندارم که بمباران تاسیسات هسته ای ایران راهکار خوبی باشد. شما می توانید سانتریفیوژها را بمباران کنید، اما نمی تواند فناوری ساخت آنها را بمباران کنید. آنچه که بدست می آید، فقط تعلیق است".

رئیس جمهور اسرائیل در پاسخ به این سوال که آیا اسرائیل می تواند با ایران هسته ای کنار بیاید، اظهار داشت: "بمباران تاسیسات هسته ای تنها راه ممکن نیست".

پرز ابراز یقین کرد که دیپلماسی دولت جدید اسرائیل موفق خواهد بود. وی گفت: "ما توانسته ایم با مصری ها و اردنی ها توافق کنیم... اکنون نوبت فلسطینیان است. توافق ممکن است و اختلاف نظرات میان ما چندان هم چشمگیر نیستند

چهارشنبه ٩ اردیبهشت ۱۳۸۸
دعا به هنگام خواب ... نظرات() 

هرکس دروقت خواب سه مرتبه این جمله رابگویدمثل آن است که هزاررکعت نماز خوانده باشددرآن شب

یفعل الله ما یشا ء بقدرته ویحکم مایریدبعزته

به نقل ازکتاب گنجهای معنوی

سه‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸۸
توزیع کارت خوش حجابی در آذربایجان غربی ... نظرات() 
در آذربایجان غربی به دخترانی که از نظر ستاد امر به معروف و نهی از منکر خوش حجاب باشند، کارت خوش حجابی داده می‌شود. به گفته‌ی مدیر کل امور خانواده و بانوان استانداری آذربایجان غربی، دخترانی که این کارت را دریافت کردند، با ارسال آن به امور بانوان استانداری هدیه دریافت خواهند کرد. وی بودجه‌ی این کار را 211 میلیون و 866 هزار ریال اعلام کرد.

غلامرضا حسنی، امام جمعه ارومیه، در یکی از خطبه‌های خود در مورد زنان گفت: من نمی‌دانم که چطور هنوز بعد از گذشته 28 سال از انقلاب اسلامی، زنان بدحجاب زنده‌اند. این زنان که از رعایت حجاب اسلامی سرباز می‌زنند، باید خودشان، همسرانشان و پدرشان بمیرند

سه‌شنبه ۸ اردیبهشت ۱۳۸۸
انا لله وانا الیه راجعون ... نظرات() 

بانو عرش نساء عامری درگذشت

با کمال تاثر وتاسف درگذشت مرحومه مغفوره عرش نساء عامری رابه خاندان عامری وسایر خویشاوندان بویژه فرزندان آن مرحومه تسلیت وتعزیت گفته وازخداوند بزرگ برای آن مرحومه غفران ورحمت الهی وبرای بازماندگان صبر وشکیبایی خواستاریم .

ازطرف : مدیریت وکارکنان واعضای شرکت تعاونی آزاداندیشان روستای ایراج ومدیریت وبلاگ شهید جاویدالاثر محمد حسین دانا

یکشنبه ٦ اردیبهشت ۱۳۸۸
السلام علیک یا ایتهاالصدیقه الشهیده ... نظرات() 

ضمن عرض تسلیت به محضر قطب عالم امکان حضرت بقیه الله الاعظم روحی فدا وشیعیان آنحضرت باطلاع می رساند حسینیه ١۴ معصوم ازروزیکشنبه آینده مورخ ١٣/٢/٨٨مصادف با شب هشتم ماه جمادی الاول بمدت ٧شب بمناسبت فرارسیدن ایام فاطمیه اقامه عزا می نماید . ازمشتاقان به اهلبیت عصمت وطهارت دعوت بعمل می آید دربرنامه عزاداری شرکت فرمایند.

شروع برنامه  ٩شب

سینه زنی بمدت نیم ساعت

سخنرانی وذکر مصیبت بمدت ٣۵دقیقه

پذیرایی بمدت ١٠دقیقه

خاتمه بقرنامه ساعت ١۵/١٠شب

به روح مطهر زهرای مرضیه صلوات

چهارشنبه ٢ اردیبهشت ۱۳۸۸
چند چیز باعث عذاب قبراست ... نظرات() 

١-ضایع کردن وهدر دادن نعمت های خداوند     

٢- بی اعتنایی به نماز

٣- نمامی ( سخن چینی کردن )

۴- پرهیز نکردن از ترشح بول

۵-دوری کردن مرد از اهل وعیال خود

۶- غیبت کردن برادر مومن

٧- دروغ گفتن

٨- بد اخلاقی کردن با اهل وعیال

سه‌شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۸۸
چند چیز موجب قساوت قلب است ... نظرات() 

١-پرحرفی کردن          ۶- با زنها بسیار آمیزش وصحبت کردن

٢- درازی آرزو              ٧- ستیزه کردن با کم خردان

٣- ترک ذکر خدا       ٨- مجالست وهمنشینی با ثروتمندان غافل از خدا

۴-پرخوری کردن        ٩- خوردن خون

۵- اصرار بر گناه             برمحمد وآل محمد صلوات

                   به نقل از کتاب گنجهای معنوی