شهید دانا
یکشنبه ٢۸ تیر ۱۳۸۸
واعتصمو بحبل الله جمیعا ولا تفرقو ... نظرات() 

باسلام به همشهریان عزیز وسخت کوش . اکنون که لطف خداوند بیش ازگذشته شامل حال ما مردم شده است ودرحالی که امید شهرستان شدن بخش خور به لحاظ کمی غیر قابل امکان بود . خداوند بزرگ منت گذاشت واین مسئله با همت مردم وموافقت هیئت دولت وپی گیریهای نماینده محترم به تصویب دولت رسید . لذا براساس آیه شریفه قرآن مجید که می فرماید : ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیر ما بانفسهم .( خدا سرنوشت هیچ قومی را تغییر نمی دهد مگر اینکه خود بخواهند ) وظیفه تمامی آحاد مردم ایراج وروستاهای اطراف است برای تحقق این مسئله تمام تلاش خودرا بکار گیرند وازمسئولین ذیربط موضوع را پی گیری کنند تا انشاء الله این وعده خدواند تحقق یابد .

همشهریان عزیز شما دردوسه ساله اخیر با توکل به خدا دست به کاری زدید وبا اتحاد وهمدلی وهمکاری خودبه نص آیه قرآن وتعاونو علی البر والتقوی .شرکتی را تاسیس کردید که بحمدلله درمنطقه از جایگاه ویژه ای برخورداراست وکما کان مورد توجه مسولین استان وشهرستان می باشد .

این شرکت با گذر از فراز ونشیب های مختلف امروز درشرایط نسبتا خوبی قرار دارد ومحصولات آن به بخش انارک ، شرکت پتاس خور ، ادارات وسازمانها وپارکها ومعابر بخش وروستاها ونیز درمنازل ومساجد وغیره مورد استتفاده قرار گرفته است .

علاوه بربکار گیری ۵نفر نیروی انسانی بطور غیر مستقیم بیش از ٢٠نفر ازاین طریق امرار معاش می نمایند .واین جای بسی خوشحالی وسپاسگزاری است .

اکنون با تلاش پی گیرمدیر عامل و اعضای هیئت مدیره وواعضاء محترم موسس وتمامی اعضاء کارگاه یخ سازی مراحل نهایی خودرا پشت سر می گذارد وامید است با توکل برخدا با حلول ماه مبارک شعبان المعظم به تولید روز مره برسد وخدمتی را درمنطقه به همشهریان ارایه نماید .

یکی دیگر ازکارهای مهمی که با تلاش تعدادی ازجوانان غیور ایراج تحقق یافت موضوع شناسایی مزار گبرای منطقه باغارب بود که با انتقال اطلاعات مناسبت توسط وبلاگ بچه کویر وپی گیریهای ایشان پای مسولین میراث فرهنگی استان وشهرستان را به ایراج کشید وبا یافته هایی که درمنطقه دیده شد اعلام قدمت تاریخی بیش از ۴٧٠٠سال را درپی داشت که این موضوع اعتبار روستای سرسبز مارا چند رابر می کند. که خداوند انشاء الله به تمامی عزیزانی که دراین راستا زحمت کشیدند جزای خیر عنایت فرماید .

امید واثق داریم که دراین خصوص نیز مردم با این جمله که: یا علی گفتیم وعشق آغاز شد دراین حرکت پیش به جلو تمام توان خودرا بکار گیرند . تابزودی زود این مهم تحقق یابد.

ضمنا از تلاش وزحمات جناب دکترحسنی درجهت قسطی کردن هزینه برق سه فاز شرکت تشکر نموده واز ایشان عاجزانه درخواست داریم که کما کان به حمایتهای خویش درتوسعه وتعالی شرکت تعاونی ونیز مرکز بخش شدن ایراج بعنوان روستاهای جنوبی مارا یاری فرمایند.

ازشما مردم فهیم وخوب انتظار داریم ضمن همدلی وهمیاری از نظرات وپیشنهادات سازنده مارایاری فرمایید .

وماانصر الا من عندالله العلی العظیم . ارادتمند شما رسول دانا واعضای هیئت مدیره شرکت تعاونی آزاداندیشان روستای ایراج

پنجشنبه ٢٥ تیر ۱۳۸۸
انتظار ازدکتر حسنی نماینده محترم شهرستان نایین ... نظرات() 

ضمن تبریک وآرزوی موفقیت برای رئیس جمهور محترم دهمین دوره ریاست جمهوری جناب آقای دکتر محمود احمدی نژاد .وضمن تشکر از مصوبه هیئت محترم وزیران راجع به شهرستان شدن بخش خور .خاطر نشان می گردد درحاشیه کویر آنهم با آن وسعت تصمیم بجای دولت محترم را ارج نهاده وبه لحاظ اینکه ملاک شهرستان شدن جمعیت انبوه می باشد را لحاظ ننموده وصرفا به خاطر حفظ منطقه کویر وماندگاری مردم دراین منطقه خشک وایجادامنیت به لحاظ وجود مردم غیور منطقه درکارنامه دولت نهم این اثر ماندگار ثبت گردید .

انتظار اینست که با توجه به تعدد روستاهای جنوبی شهرستان خور وفاصله ٧٠-۶٠-۵٠-۴٠کیلومتری از مرکز برای تسهیل در امور جاری مردم .

نماینده محترم موافقت فرمایند که روستای ایراج که هم ازنظر قدمت تاریخی ۴٧٠٠ساله طبق نظریه کارشناسان میراث فرهنگی دریافتن آثاری درقبرستان گبرهای ایراج ونیز به لحاظ موقیعیت آب وهوایی ونیز به لحاظ نزدیک بودن با روستاهای گرمه عروسان گلستان اردیب بیاضه وخنج ، حسین آباد وهفتومان وبازیاب شرایط احراز را دارد به مرکز بخش تبدیل گردد.

امید است انشاء الله جناب آقای دکتر حسنی به این خواسته مردم ایراج جامه عمل پوشیده وانشاءالله تا فرارسیدن اعیاد شعبانیه این خبر خوش را بعنوان عیدی به مردم نوید دهد .

درپایان برای سلامتی حضرت ولی عصر ارواحنا فدا ورهبر فرزانه انقلاب دعا می کنیم وتوفیق وسلامتی خدمتگذاران خدوم بویژه برادر گرامی وارزشی جناب آقای دکتر حسنی را ازدرگاه حضرت حق مسئلت داریم .

ضمنا از مردم محترم روستای ایراج وسایر روستاهای همسایه درخواست می گردد درصورت موافقت خود نظرات خودرا منعکس نمایند تا جناب دکتر حسنی وسایر مسئولین نیز از حمایت این پیشنهاد مطلع گردند.

شرکت تعاونی آزاداندیشان روستای ایراج

سه‌شنبه ٢۳ تیر ۱۳۸۸
السلام علیک یا باب الحوائج یاموسی بن جعفر ... نظرات() 

٢۵رجب شهادت امام موسی الکاظم برشیعیان جهان تسلیت باد

احادیثی ازامام موسی کاظم ع

بِسْمِ اللّهِ الرًّحْمَن ِالرَّحیِمْ

وَجَدْتُ عِلْمَ النّاسِ فى أرْبَع:

أَوَّلُها أنْ تَعْرِفَ رَبَّکَ، وَالثّانِیَةُ أنْ تَعْرِفَ ما صَنَعَ بِکَ، وَالثّالِثَةُ أنْ تَعْرِفَ ما أرادَ مِنْکَ، وَالرّبِعَةُ أنْ تَعْرِفَ ما یُخْرِجُکَ عَنْ دینِکَ.


... ادامه مطلب
شنبه ٢٠ تیر ۱۳۸۸
السلام علیک یا باب الحوائج یا موسی بن جعفر ع ... نظرات() 

                     السلام علیک یا باب الحوائج یا موسی بن جعفر ع

                             

٢۵رجب سالروز شهادت هفتمین اختر آسمان امامت وولایت حضرت موسی بن جعفر ع برشیعیان آنحضرت تسلیت وتعزیت باد . برای شادی روح ملکوتیش صلوات                          

جمعه ۱٩ تیر ۱۳۸۸
عالم بزرگوار شیخ جعفر مجتهدی ... نظرات() 

میلاد نور
ایشان در 27 جمادی الثانی سال 1343ه.ق مطابق با اول بهمن 1303ه.ش در خانواده ی بسیار متدین و مرفه در شهر تبریز دیده به جهان گشودند.
پدر ایشان جناب حاج میرزا یوسف از دلباختگان آستان ولایتمدار قبلة العشاق حضرت امام حسین(ع) بودند تا جایی که مکرر قافله سالاری زائرین کربلای معلی را بر عهده گرفته بود.
و بعد از فقدان پدرشان جناب حاج میرزا یوسف تحت کفالت و سرپرستی مادر بزرگوارشان آن بانوی علویه قرار گرفتنند.


... ادامه مطلب
جمعه ۱٩ تیر ۱۳۸۸
عالم بزرگوار مرحوم مقدس اردبیلی ... نظرات() 

شرحی کوتاه بر زندگی مرحوم مقدس اردبیلی
شیخ جلیل، عالم ربانی احمد بن محمد اردبیلی مشهور به مقدس اردبیلی از مادری سیده و از پدری روحانی در روستایی به نام(نیار) از توابع شهر اردبیل دیده به جهان گشود و در دامان خانواده ی پاک و متدین پرورش یافت.
تاریخ دقیق ولادت او وعلوم نیست ولی در تاریخ 993ه.ق دیده از جهان فرو بست و در جوار امیر المومنین(ع) به خاک سپرده شد.... ادامه مطلب
جمعه ۱٩ تیر ۱۳۸۸
عالم بزرگوار سّید عبد الکریم کشمیری ... نظرات() 

طلوعی دیگر
جناب سید العارفین یت الله کشمیری در تاریخ1343ه.ق در یک خانواده کاملا روحانی و سیادت در نجف اشرف چسم به جهان گشود، تز طرف پدر و جد بزرگوارش اسوبه علم و عرفان یة الله سید حسن کشمیری و از طرف مادر به فقیه متحجر یة الله سید محمد کاظم یزدی صاحب کتاب عروة الوثقی منتسب بود.
و والد استاد سید محمد علی کشمیری بود که در کربلا به دنیا آمد و پس از مراحل تحصیل، داماد یة الله سید محمد کاظم یزدی شد و به زهد و تعبد و روحانیت معروف بودند.


... ادامه مطلب
جمعه ۱٩ تیر ۱۳۸۸
عالم بزرگوار میرزا جواد آقا ملکی تبریزی ... نظرات() 

درخشش ستاره ی پرنور
یةالله حاج میرزا مجتهد ملکی تبریزی ساکن قم و متوفی1343قمری لیلة 11 ذی حجة الحرام.
شخص او در میان زمره ی از فقهی معاصر خود در طبقه اقدام علمی ربانی محسوب می شود. یشان و نظیر یشان در قبة العلم قم اخیراً و حوزه نجف اشرف قدیماً از نظر تقوی و عظمت مقام علمی، مقام بسیار درخشنده و بی نظیری داشتند.
در عتبات عالیات و حوزه علمی نجف که قبله گاه علوم اهل بیت(ع) بوده و هست زمره یشان چند تن از علمی اخلاق و مربیان بزرگ بودند که مورد احترام و تصدیق همگان بودند.
شخصاً بسیار مفخم و مجلل بود و حوزه موعظه شان را هاله ی از نور فرا می گرفت که مستمعین را از خود بی خود می کرد.
کسانی که با حوزه علمیه نجف و سامرا سابقه دارند از نام گرامی ین بزرگواران گوششان پر است، زیرا یشان ستارگان علم و فقه و تقوا بودند.... ادامه مطلب
جمعه ۱٩ تیر ۱۳۸۸
عالم بزرگوار شیخ مفید ... نظرات() 

از طلوع عشق(تولد آن جناب) تا غروب خورشید
شیخ مفید در 11 ذی القعده سال 336 هـ.ق تقریبا 7 سال بعد از غیبت کبری در سویقة ابن بصری از توابع عکبری شمال بغداد چشم به جهان گشود و در دامان پدر ومادری عاشق و دلباخته به مکتب اهل بیت عصمت و طهارت پرورش یافت.
و افرادی که شیخ مفید را درک کرده اند در سیمای ظاهری او چنین گفته اند:
(شخص لاغر اندام و میان قامت و گندم گون بود)
او با 5 واسطه نسبش به(سعید بن جبیر) می رسد که از شاگردان و پیروان امام چهارم بوده که با دریافت معارف از محضر امام سجاد(ع) دانشمندی بزرگ گردیده و در علم تفسیر قرآن چنان گشت که گفته اند: او نخستین کسی است که در(علم تفسیر) کتاب نوشته است


... ادامه مطلب
جمعه ۱٩ تیر ۱۳۸۸
عالم بزرگوار سید بن طاووس ... نظرات() 

از ولادت تا وفات
سید بن طاووس قبل از ظهر روز پنج شنبه نیمه ماه محرم الحرام سال 580 در حله سیفیه دیده به جهان گشود.
نامش علی بن موسی بن جعفر مکنّی به« ابوالقاسم »،« ابوالحسن » و «ابوموسی»ملقب به«رضی الدین»و معروف به« ابن طاووس» و گاهی به« طاووس»موصوف است.
علت ین که او را، ابن طاووس گفته اند، ین است که جّد اعلی او« محمد بن اسحاق »داری اندام زیبا و صورت نیکوئی بوده ولی پاهی او متناسب با قیافه اش نبوده بدین جهت او را به طاووس ملقب کرده اند و سلسله نسب« محمد بن اسحاق »به« سلیمان بن داوود» پسر« حسن مثنی» منتهی میگردد که او از طرف پدر به « حسن مثنی» و از طرف مادر به «علی بن حسین امام سجاد(ع)» پیوند دارد و به همین دلیل اولاد آن سید بزرگوار هم از سادات حسنی و هم از سادات حسینی می باشند.


... ادامه مطلب
پنجشنبه ۱۸ تیر ۱۳۸۸
حکایاتی از آیت الله شیخ مرتضی انصاری(رحمت الله علیه) ... نظرات() 

1- شیخ و دختر ناصرالدین شاه

دختر شیخ انصاری  (ره) فرمود: روزی  دختر ناصرالدین شاه برای زیارت و دیدار با پدرم وارد منزل ما در نجف اشرف شد. آثار زهد عیسوی و علائم ورع یحیوی  را در پیشانی شیخ یافت.
در اتاق او کمی پشکل ـ بجای زغال ـ در منقل مشتعل بود و یک سفره حصیری به دیوار آویزان.
 در کنار منقل گلی یک « پیه سوز سفالی» اتاق را نیمه روشن کرده بود. اینها بود اسباب اتاق آن قطب دائره فقاهت!
 شاهزاده وقتی وضع اتاق را برانداز کرد نتوانست از اظهار مطلب درونی خود خودداری کند از این رو گفت: اگر ملا و مجتهد این است پس حاج ملا علی کنی چه می گوید؟!
 سخنش هنوز تمام نشده بود که شیخ انصاری از جای برخاست و با ناراحتی فرمود: چه گفتی؟ این کلام کفرآمیز چه بود؟ بدان که خود را جهنمی کردی، برخیز و از نزد من دور شو، و حتی یک لحظه اینجا نمان؛ زیرا می ترسم عقوبت تو مرا هم بگیرد و ...
 شاهزاده از تهدیدات شیخ به گریه افتاد و گفت: آقا! توبه کردم، نفهمیدم مرا عفو کنید دیگر از این غلطها نمی کنم!
شیخ از خطای او گذشت و فرمود:
تو کجا و اظهار نظر درباره ملا علی کنی کجا ؟ ...


... ادامه مطلب
پنجشنبه ۱۸ تیر ۱۳۸۸
نگاهی به حیات میرزای نائینی؛ندای بیداری ... نظرات() 

محمد حسین نام داشت. به سال 1240ش (1277ق) در نایین و در خاندانی فاضل و محیطی روحانی و خانه ای پر مهر و عطوفت قدم به عرصه گیتی نهاد. پدرش شیخ الاسلام میرزا عبدالرحیم از خاندان بزرگ منوچهری بود که پدرانش در اصفهان پشت در پشت لقب شیخ الاسلامی داشتند. خاندان نائینی در اصفهان به بهره مندی از خوبیها شهره عام و خاص و از نظر علم و دینداری زبانزد همگان بودند و خانه ایشان در زمان بروز مشکلات، پناه مستمندان بود

                                                 


... ادامه مطلب
سه‌شنبه ۱٦ تیر ۱۳۸۸
السلام علیکِ یا زینب کبری السلام علیکِ یا بنت رسول الله ... نظرات() 

السلام علیکِ یا بنت امیرالمومنین (س)

السلام علیک یا زینب کبری

سالروز وفات اسوه ی صبر حضرت زینب (س) را به اهل بیت (ع)وتمام دوستداران هل بیت عصمت و طهارت(ع) تسلیت عرض می نماییم

نیمه رجب، هجران غم انگیز احیاگر حماسه های جاوید کربلا، حضرت زینب (س) را به سوگ می نشینیم.سالروز وفاتعقیله بنی هاشم، پرچمدار کربلا،زینب کبری (سلام الله علیها)را به همه مخلصین بنت الزهرا و علی بن ابیطالب تسلیت عرض می‌کنم

 صبر را مفهوم معنا زینب است.              .کعبه غمهای دنیا زینب است

چون حسین است آفتاب شهر عشق.       .ماهتاب عالم آرا زینب است
 

هر کس بر مصیبت های این دختر ( زینب سلام الله ) بگرید ، همانند کسی است که بر برادرانش ، حسن وحسین (ع) ، گریسته است .      پیامبر اکرم (ص)


... ادامه مطلب
دوشنبه ۱٥ تیر ۱۳۸۸
سالروز میلاد با سرسعادت امیرمومنان مبارک باد ... نظرات() 

سیزدهم رجب سال سی ام عام الفیل مصادف است با رخدادی بسیار بزرگ . دراین روز درحالی که فاطمه بنت اسد همسر محترمه ابو طالب درحال طواف خانه خداست دستها را بسوی پروردگار خویش بلند می کند وعرضه می دارد خدایا بحق طفلی که دررحم دارم درد زایمان را برمن آسان فرما . ناگهان ناظران مشاهده می کنند که دیوار خانه خدا شکافته می شود وپذیرای مهمان خود می شود فاطمه بنت اسد همینکه داخل خانه می شود شکاف بهم آمده وناظران ومتولیان امر هرچه تلاش می کنند قفل درب خانه خدا را باز کنند قفل باز نمی شود واین قضیه سه روز بطول می انجامد . خبر شکافته شدن دیوار خانه خدا در شهر مکه وسایر بلاد بسرعت می پیچد وهمه درانتظار ند که پایان این ماجرا به کجا می انجامد .

 

سیزده رجب، ولادت حضرت علی علیه السلام
سیزده رجب، ولادت حضرت علی علیه السلام

اما پس از سه روز درحالی که جمعیت زیادی در کنار خانه خدا ایستاده اند مشاهد می کنند دوباره همان موضعی که قبلا شکافته شده بود شکاف برمی دارد وفاطمه بنت اسد درحالیکه نوزادخویش را در بغل دارد از بیت خارج می شود .

جالب اینکه نام اورا خدئاوند خود برمی گزیند ومشاهده می شود روی پارچه قنداق با خط جلی نوشته شده من علی اعی هستم نام این کودک مشتق از نام منست ونامش علیست . فرجهم   

خدایا مارا باولای امیرمومنان ودودمان پاکش زنده بدار وبمیران ومحشور فرما .

به روح بلند امیر مومنان صلوات . اللهم صل علی محمد وآل محمد وعجل

 

شنبه ۱۳ تیر ۱۳۸۸
قضاوتى قرآنى ... نظرات() 

عمر دستور داد زنى را که مدت بار دارى اش شش ماه بوده است (و فرزند او به دنیا آمد)، رجم کنند؛ امیر مومنان بدو فرمود:
از کتاب خداى تعالى ، علیه (حکم ) تو دلیل مى آورم ؛ در آن جا که مى فرماید:

و حمله و فصاله ثلاثون شهرا

و نیز مى فرماید:

والوالدات یرضعن اولادهن حولین کاملین لمن اراد ان یتم الرضاعة
بنابر این ، هنگامى که زن دو سال تمام کودکش را شیر دهد و حمل و فصالش نیز سى ماه باشد، مدت حمل او شش ماه خواهد بود.
عمر چون این استدلال را شنید زن را رها کرد. این حکم چنان ثابت گشت که از آن به بعد، صحابه و تابعین بدان عمل نمودند و
تا به امروز هم چنان باقى و معتبر است

شنبه ۱۳ تیر ۱۳۸۸
شرایط همنشین ... نظرات() 

از حضرت رسول اکرم صلى اله علیه و آله پرسیدند: با که مجالست کنیم ؟
آن بزرگوار فرمود: جالسوا من یذکر کم الله رویته و یزید فى علیکم منطقه و یرغبکم فى الاخرة عمله ؛
با کسى مجالست کنید که دیدار او شما را به یاد خدا آورد، و زبانش بر علم و معرفت شما بیفزاید، اخلاق و اعمالش
شما ره به عالم آخرت مشتاق و راغب گرداند.


... ادامه مطلب
پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸۸
السلا م علیک یا ابا جعفر یا محمد بن علی الجواد ... نظرات() 

سالروز میلاد میوه دل علی بن موسی الرضا ع حضرت امام محمد تقی ع مبارک باد

               

پنجشنبه ۱۱ تیر ۱۳۸۸
دهم رجب سالروز میلاد امام جواد ع ... نظرات() 

دهم ماه پرفیض رجب فرارسیدن سالروز میلاد مسعود نهمین خورشید امام وولایت حضرت امام محمد تقی ع به قطب عالم امکان حضرت بقیه الله الاعظم وشیعیان جهان بویژه هموطنان عزیز گرامی باد.

حدیث امام جواد(ع) فرمودند:

الثقة بالله ثمن لکل غال و ُسلّم الى کل عال

اعتماد به خدا بهاى هر چیز گرانبها است و نردبانى به سوى هر بلندایى
(بحارالانوار،ج۵ص۱۴)
حدیث امام جواد(ع) فرمودند:

عِزُّ المُؤمِنِ غِناهُ عَنِ النَّاسِ.

عزّت مؤمن در بى‏نیازى او از مردم است.

(بحارالأنوار،ج75،ص 109،ح‏12)

اللهم عجل لولیک الفرج

چهارشنبه ۱٠ تیر ۱۳۸۸
احادیث ازامام علی ع دررابطه با عقل وجهل ... نظرات() 

قال امیر المومنین علی علیه السلام

 

افضل الدواء ترک المنا

 

بهترین داروی شفا بخش ترک آرزوهای نابجاست

 

غررالحکم؛ 800


... ادامه مطلب
شنبه ٦ تیر ۱۳۸۸
من لم یشکرالمخلوق لم یشکر الخالق ... نظرات() 

ضمن تشکر ازهمشهریان عزیز که درجهت خرید فرشهای سجاده ای حسینیه ١۴معصوم کمک قابل توجهی کردند .باطلاع می رساند چهارمیلیون وچهارصد هزار تومان بابت ٢٠٢متر فرش سجادهای دردوطبقه هزینه شده که شنبه هفته گذشته فرشها توسط نصابین فرش پهن شد وقبله حسینیه بصورت واقعی مشخص گردید . زمینه فرشای سجاده ای لاکی می باشد وعرض آنها یک متر وبیست وپنج سانتی متر است . از مبلغ هزینه شده تاکنون یک میلیون هشتصد هزار تومان توسط همشهریها وبعضی ازنمازگزاران وخیرین محل جمع آوری شده ودومیلیون ششصد هزار تومان باقی مانده که نهایتا تا ١۵تیرماه باید تسویه حساب گردد. تقاضا منداست هرکس درتوان مالی خود می بیند برای باقی الصالحات خود وگذشتگان خود کمک نماید .

ضمن اینکه برای پوشش دوطبقه حیاط حسینیه هم بیش از سه میلیون تومان هزینه شده که دوستان این را هم مد نظر داشته باشند. اجرکم عندالله

   هیئت مدیره حسینیه ١۴معصوم ع

دوشنبه ۱ تیر ۱۳۸۸
اعمال ماه پرفیض رجب ... نظرات() 

فرارسیدن ماه پرفیض رجب را به امت اسلام بویژه رجبیون تبریک می گویم .

علاقه مندانی که مایلند اعمال ماه رجب را انجام دهند به ادامه مطلب فرمایند


... ادامه مطلب