شهید دانا
پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۳٩٠
باد گفت به اذن خدا جور را برده ام ... نظرات() 

روایت شده که زنى در زمان حضرت داود (علیه السلام) با سه قرص نان و سه کیل جو از خانه اش بیرون آمد، در راه سائلى از وى کمک خواست زن هر سه قرص نان را به او داد و با خود گفت : جو را آرد مى کنم و از آن نان مى پزم ، مقدارى راه رفت ، باد شدیدى وزید و جو از ظرفش را با خود برد.
زن از ماجرا اندوهگین گشت و نزد داود (علیه السلام) رفت و قصه را برایش شرح داد.
داود (علیه السلام) نزد فرزندش سلیمان (علیه السلام) فرستاد تا چاره اى بیندیشد.
وقتى زن ماجرا به به عرض سلیمان رساند، هزار درهم به او داد.
زن دوباره نزد داود (علیه السلام) رفت و گفت : پسرت هزار درهم به من داد.
داود (علیه السلام) فرمود: نزد سلیمان برو و درهم ها را به او برگردان و بگو من درهم نخواستم بلکه علت ماجرا را مى خواستم بدانم .
چون نزد سلیمان بازگشت آن حضرت فرمود: من هزار درهم به تو دادم و دیگر از من چیزى نطلب .
زن گفت : من درهم نخواستم .
حضرت سلیمان دوباره هزار درهم دیگر به او داد، زن بار دیگر نزد حضرت داود رفت و جریان را برایش تعریف کرد.
حضرت داود او را نزد سلیمان (علیه السلام) فرستاد و گفت : درهم را به او برگردان و بگو من درهم نمى خواهم ، بلکه از خدا بخواه تا باد را حاضر کند و از او سوال کند که آیا با اجازه حق ، جو را برد یا بدون اجازه .
زن نزد حضرت سلیمان رفت ، و او ملک موکل بر باد را احضار کرد نمود و درباره جو از او سوال کرد.
باد گفت : من به اذن خدا جو را برده ام ، زیرا چند روزى است که تاجرى در دریا مانده و حیواناتش گرسنه مانده اند و نذر کرده که اگر کسى علوفه به او برساند، یک سوم از متاع و کالاى خود را به او بدهد، حالا من به امر خدا آن جو را پیش او بردم ، تا به عهد و نذر خود وفا کند.
مدتى گذشت که سر و کله تاجر پیدا شد، حضرت سلیمان ماجرا را از او سوال نموده او هم قصه را باز گفت .
حضرت سلیمان نیز آن زن را طلبید و دستور داد که تاجر یک سوم کالاهاى خود را به او بدهد و مقدار نذر شده شیصد و شصت هزار دینار شد و زن با خوشحالى روزى خود را تحویل گرفت به خانه برد.
آنگاه حضرت داود به فرزندش سلیمان (علیه السلام) فرمود: فرزندم هر کس معامله سودمند بخواهد، باید با خداى کریم معامله کند

پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۳٩٠
تو بهترین مردم هستى ... نظرات() 

روایت است که حضرت عیسى (علیه السلام) به شخصى برخورد کرد که کور و زمین گیر و برص بود و گوشتهاى بدن او در اثر جذام از بین رفته بود، در آن حال مى گفت : خدایا تو را شکر که مرا از آنچه بسیارى از مخلوقات را به آن مبتلا کردى سالم داشتى حضرت عیسى (علیه السلام ) به او فرمودند: آن چه بلائى است که از آن سالم مانده اى ؟
او گفت : اى حضرت روح الله من به مراتب بهتر از آن کسى هستم که خداوند معرفت خود را در قلب او قرار نداده است .
حضرت فرمودند: راست گفتى ، سپس با او مصافحه کرد و گفت :
تو بهترین مردم هستى ، و از آن به بعد عیسى (علیه السلام) با او مصاحبت نموده و به همراه او عبادت مى کرد

پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۳٩٠
عابدترین اهل زمین ... نظرات() 

حضرت یونس پیامبر (صلى الله علیه و آله و سلم) به جبرئیل گفت : مرا به عابدترین اهل زمین راهنمائى کن .
جبرئیل (علیه السلام) مردى را به او نشان داد که مرض جذام دستها و پاهاى او را قطع کرده و او را نابینا نموده بود.
آن مرد در آن حال مى گفت : خدایا تو را سپاس که آنچه مى خواستى از من گرفتى و آنچه مى خواستى براى من باقى گذاشتى و امید به خودت را در من زنده نگاه داشتى

پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۳٩٠
پاداش یکصد سال عبادت برایت نوشتیم ... نظرات() 

در بنى اسرائیل شبى بنده اى به خواب رفت و از عبادت شبانه باز ماند چون از خواب برخواست ، نفس خود را ملامت کرد و گفت : به سبب تو از عبادت پروردگار باز ماندم ؟
به موسى خطاب شد که به بنده ما بگو، ما براى سرزنشى که از نفس کردى ، پاداش یکصد سال عبادت برایت نوشتیم .
پس شایسته است که انسان خردمند، با قیام به حقوق خدا و رفتن به راه خیر با نفس جهاد کند، چرا که خداوند، مجاهدان خود را ره راه درست هدایت مى نماید پس کسى که مى خواهد از دست شیطان سالم بماند، باید با نفس خود مبارزه نماید و او را چون شریکى که شریک را محاسبه مى کند به حساب و کتاب بکشد

پنجشنبه ۳۱ شهریور ۱۳٩٠
السلام علیک یا جعفر بن محمد الصادق ع ... نظرات() 

بمناسبت فرارسیدن سالروز شهادت رئیس مذهب تشیع حضرت امام جعفر صادق ع حسینیه چهارده معصوم علاوه بربرنامه عزاداری درشبها از ساعت 9تا 10شب درروز شهادت ان امام همام برای ارج نهادن به ساحت مقدس پیشوای صادق دسته سینه زنی براه خواهد انداخت .

شروع برنامه ساعت 30/9صبح روز شنبه 2/7/90

پس از عزاداری درخیابانهای منطقه خلیج اقامه نماز جماعت ظهر وعصر وسپس پذیرایی از عزاداران با نهار .

به روح بلند امام صادق صلوات

با تشکر - هیئت امناء حسینیه 14معصوم ع

یکشنبه ٢٧ شهریور ۱۳٩٠
السلام علیک یا جعفربن محمد بن الصادق ع ... نظرات() 

با عرض تسلیت وتعزیت به محضر قطب عالم امکان حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فدا وشیعیان وشیفتگان آن حضرت

باطلاع می رساند بمناسب فرارسیدن 25 ماه شوال سالروز شهادت رئیس مذهب تشیع امام جعفر صادق ع حسینیه 14 معصوم ع از دوشنبه شب (شب سه شنبه ) 28 شهریور بمدت 5 شب اقامه عزا می نماید .

شروع برنامه ساعت 21

مدت نیم ساعت نوحه خوانی ونیم ساعت سخنرانی وذکر مصیبت آن حضرت . ازعلاقه مندان به اهلبیت عصمت وطهارت دعوت بعمل می آید دراین مراسم حضور بهم رسانند.

هدیه به روح مقدسش صلوات  

 هیئت امناء حسینیه 14 معصوم ع

شنبه ۱٢ شهریور ۱۳٩٠
السلام علیک یا ابا عبدالله الحسین ع ... نظرات() 

هرکه دارد هوس کرببلا بسم الله          هرکه دارد سر همراهی ما بسم الله

قاسم واکبر وعباس بخون غلطیدند        هرکه دارد سرشوق شهدا بسم الله

برسر نیزه شده راس حسین بن علی     هرکه عاشق شده برخون خدا بسم الله

حرمله تیر زده برگلوی خشک علی         هرکه دارد غم شاه شهدا بسم الله

هرکه تا حال ندیده ضریحی شش گوشه     دل زاغیار کند یار شود بسم الله

زائرش برگه  بگیرد ز رسول  دوسرا            تاامان نامه زآتش طلبد بسم الله

ذاکر مخلص او باش رسول دانا                 نوکر زائر اوباش  بسفر بسم الله

فردا یکشنبه ساعت 9صبح ازترمینال شهید کلانتری شهر کرج این حقیر سراپا تقصیر با تعدادی از همشهریان آقای سید مهدی موسوی وهمسرشان وفرزندشان سید محمد وآقای کربلایی ذبیح الله اکبر وهمسرشان وآقای حمید اکبر وهمسرشان عازم نجف اشرف وکربلای معلی خواهیم بود انشاء الله نایب الزیاره دوستان وآشنایان خواهیم بود.

آرزومندیم به همه آرزومندان نصیب وروزی گردد انشاالله .

 

چهارشنبه ٩ شهریور ۱۳٩٠
نماز عید فطر درحسینیه چهارده معصوم ع ... نظرات() 

اللهم اهل الکبریاء والعظمه واهل الجود والجبروت واهل العفو والرحمه واهل التقوی والمغفره .اسئلک بحق هذاالیوم .الذی جعلته للمسلمین عیدا ولمحمد ص ذخرا وشرفا وکرامه ومزیدا

ضمن تبریک عید سعید فطر به تمامی مسلمانان جهان بویژه شیعیان جهان وایران اسلامی وهمشهریهای ایراجی وقبولی طاعات وعبادات عزیزان وآرزوی سلامت وموفقیت برای مومنین ومومنات

طبق سنوات  گذشته امروز نماز عید فطر درحسینیه چهارده معصوم ع اقامه گردید.

حضور تعدادی از همشهریهای مقیم خلیج که به مسافرت نرفته بودند همراه باتعدادی زیادی از مردم خوب منطقه خلیج بطوریکه تقریبا تمام صفوف جماعت تا دم درشبستان حسینیه پرشده بود.

ابتدا نماز جماعت صبح اقامه گردید، سپس تعدای از عزیزان برای انجام غسل روزعید که ازاعمال مستحبی روز عید فطر است به منازل خودرفتند ومجددا بازگشتند .

ضمن اینکه برنامه های معنوی ومذهبی درحسینیه ادامه داشته وابتدا زیارت عاشورای ابی عبدالله الحسین ع خوانده شد وسپس دعای بابرکت ندبه قرائت گردید .

زیارت عاشورا توسط حاج رسول دانا ودعای ندبه توسط برادران محمد علی اکبر -کربلایی ذبیح الله مسعود وکربلایی نظرعلی عشقی خوانده شد .

سپس ذکرهای روزعید بصورت دسته جمعی فضای حسینیه را پر کرد وحال وهوای خاصی بخود گرفت .

درادامه حاج رسول دانا میزان پرداخت زکات فطره وکفاره را براساس فتاوی مراجع عظام تقلیدورهبری معظم انقلاب ،اعلام نموده وبا آوردن مقداری از تربت سید الشهداء که مستحب است روزه دار با تربت افطار نماید نمازگزاران با آن افطار نموده ودرادامه با پخش خرما وشیرینی که آنهم از مستحبات شکستن روزه با آنهاست عزیزان نماز گزار کام خودراشیرین نمودند.

درادامه نماز جماعت به امامت حاج رسول دانا اقامه گردید وذکرقنوتهای نماز توسط کربلایی محمد جعفر دانا خوانده شد.

پس از اقامه نماز وذکرهای بعد ازنماز بصورت دسته جمعی خطبه های نماز با استفاده از بیانات امیرالمومنین ع که تحت عنوان خطبه های عید فطر وقربان درمفاتیح آمده ایراد شد .ودرخطبه دوم با توجه به اینکه خداوند الطافش شامل حال روزه داران درشب وروز عید قرار می گیرد خاطرنشان گردید که این حالات معنوی درعزیزان کما کان تقویت گردد.

موضوع بعدی که به ان اشاره شد نهضت های انجام شده یا درحال انجام کشورهای اسلامی که به لطف خدا زوزگویان وسلطه گران یکی پس از دیگری طبق وعده الهی درحال نابودی هستند بود ،که این انقلابها همگی مدیون حضرت امام ومردم شریف ایران است وانشاء الله این بیداری اسلامی زمینه ای باشد برای ظهور حضرت ولی عصر ارواحنا فدا .

درپایان بااشاره به قحطی زدگان مردم مسلمان سومالی درخواست شد که عزیزان به یاری قحطی زدگان بشتابند تاآنها به لطف خدا ازاین بیچارگی نجات یابند.

بعد از ایراد خطبه ها سفره احسان صبحانه که توسط بانی امروز حسینیه جناب آقای حاج محمد رضا ثابتی وبرادروابوی ایشان تدارک دیده شده بود پهن شد وعزیزان ازآن استفاده نمودند وبرای سلامتی احسان کننده دعا کردند

پس از صرف صبحانه مسافحه ومعانقه وتبریک عید به یکدیگر دربین نماز گزاران انجام وعزیزان به سوی منازل خود ودید وبازدیدهای فامیلی حرکت نمودند.

 مراسم نماز وپذیرایی ساعت 8ونیم صبح  خاتمه یافت .

اللهم عجل لولیک الفرج    

سه‌شنبه ۸ شهریور ۱۳٩٠
دعای روز بیست و نهم ماه مبارک رمضان ... نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم

«اللهمّ غَشّنی بالرّحْمَةِ وارْزُقْنی فیهِ التّوفیقِ والعِصْمَةِ وطَهّرْ قلْبی من غَیاهِبِ التُّهْمَةِ یا رحیماً بِعبادِهِ المؤمِنین»

بنام خداوند بخشنده بخشایشگر

«خدایا، بپوشان در آن با مهر و رحمت و روزی کن مرا در آن توفیق و خودداری و پاک کن دلم را از تیرگی‌ها و گرفتگی‌های تهمت، ای مهربان به بندگان با ایمان خود!»
التماس دعا

سه‌شنبه ۸ شهریور ۱۳٩٠
برخی اعمال شب و روز عید فطر ... نظرات() 

ماه مبارک رمضان با همه برکات و فضایل روز به پایان است و عیدی بزرگ را در پیش داریم که آن روز نیز به تنهایی دارای ارزشها و خیرات بسیاری بوده و برای مؤمنان نویدبخش ساعاتی سرشر از معنویت برای دستیابی به برکات بسیار دنیوی و اخروی است.

عید فطر از جمله ایام پر خیر و برکتی است که فضایل بسیاری برای آن ذکر شده و به منظور بهره مندی هرچه بهتر و بیشتر از برکات این روز، اعمالی آمده است.

اعمال شب عید

1- در هنگام غروب آفتاب غسل شود.

2- آن شب به نماز، دعا، استغفار، درخواست از حق تعالى و بیتوته در مسجد احیا گردد.

3- بعد از نماز مغرب و عشاء، نماز صبح و نمازعید فطر ذکر؛" الله اکبر الله اکبر، لا اله الا الله و الله اکبر الله اکبر و لله الحمد الحمد لله على ما هدانا و له الشکر على ما اولانا " گفته شود.

4- بعد از نماز مغرب و نافله آن، دست ها را به سوى آسمان بلند کرده و بگوید:" یا ذاالمن و الطول یا ذاالجود یا مصطفی محمد و ناصره صل على محمد و آل محمد و اغفرلی کل ذنب احصیته وهو عندک فی کتاب مبین." پس به سجده برود و صد مرتبه در سجده بگوید: " اتوب الى الله " پس هر حاجت که دارد از حق تعالى بخواهد که ان شاء الله تعالى بر آورده خواهد شد.

5- زیارت امام حسین (ع) که فضیلت ‏بسیار دارد.

6- ده مرتبه ذکر" یا دائم الفضل علی البریة یا باسط الیدین بالعطیة یا صاحب المواهب السنیة صل علی محمد و آله خیرالوری سجیة واغفرلنا یا ذاالعلی فی هذه العشیة." که از اعمال شب جمعه است، گفته شود.

7- ده رکعت نماز که در شب آخر ماه رمضان اقامه می شود که به صورت پنج نماز دو رکعتی ، درهر رکعت بعد از حمد، سوره توحید ده بارخوانده شود. و در رکوع و سجود ده مرتبه ذکر" سبحان الله والحمدلله ولا اله الاالله والله اکبر" گفته شود. پس از نمازهزارمرتبه استغفار کند و بعد از آن سر به سجده گذارد و بگوید:" یا حی یا قیوم یا ذاالجلال و الاکرام یا رحمان الدنیا والاخرة و رحیمهما یا ارحم الراحمین یا اله الاولین والآخرین اغفرلنا ذنوبنا و تقبل منا صلواتنا و صیامنا و قیامنا."

8- بعد از نماز مغرب و نافله آن دو رکعت نماز بجا آورد، در رکعت اول بعد از حمد هزار مرتبه توحید و در رکعت دوم بعد از حمد، یک مرتبه توحید بخواند. بعد از سلام سر به سجده بگذارد و صد مرتبه ذکر" اتوب الى الله " گفته شود. پس از آن بگوید: " یا ذاالمن والجود یا ذاالمن والطول یا مصطفی محمد صلى الله علیه وآله صل على محمد وآله و افعل بی کذا و کذا و به جاى کذا حاجات خود را بطلبد .

9- چهارده رکعت نماز اقامه کند. بعد از هر دو رکعت سلام دهد و در هر رکعت بعد از حمد، یک بار آیةالکرسی و سه مرتبه توحید خوانده شود. براى هر رکعت، ثواب عبادت چهل سال وعبادت هر که در آن ماه روزه گرفته و نماز خوانده اعطاء می شود.

اعمال روزعید

1- بعد از نماز صبح و نمازعید آن تکبیراتى را که در شب عید ذکر شد، گفته شود.

2- پرداخت زکات فطره پیش از نمازعید.

3- انجام غسل روزعید. که زمان آن بعد از طلوع فجر تا زمان به جا آوردن نمازعید است. در هنگام غسل بگو: " اللهم ایمانا بک وتصدیقا بکتابک واتباع سنة نبیک محمد صلى الله علیه وآله." و پس ازغسل بگو:" اللهم اجعله کفارة لذنوبی وطهر دینی اللهم اذهب عنی الدنس."

4- برای اقامه نمازعید لباس نیکو پوشیده و ازعطر استفاده نمایید.

5- پیش از نماز عید، در اول روز افطار کنى. بهتر آن است که به خرما یا به شیرینى باشد. و

6- اقامه نماز عید.

7- زیارت امام حسین (ع).

8- دعاى ندبه خوانده شود.

دوشنبه ٧ شهریور ۱۳٩٠
دعای روز بیست وهشتم ماه مبارک رمضان ... نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم وفر حظی فیه من النوافل واکرمنی فیه باحضار المسایل وقرب فیه وسیلتی الیک من بین الوسایل یا من لا یشغله الحاح الملحین

بنام خداوند بخشنده بخشایشگر

ای خدا دراین روز به اعمال نافله ومستحبات مرا بهره وافر عطا فرما وبه حاضر وآماده ساختن مسایل یعنی اموری که مسئول آنم دردنیا وعقبا درحقم کرم فرما ووسیله مرا بین وسایل واسباب بسوی حضرتت نزدیک ساز ای خدائیکه سماجت والحاح بندگان ترااز کار لطف وجود وبخشش باز نخواهد داشت .

التماس دعا

یکشنبه ٦ شهریور ۱۳٩٠
دعای روز بیست وهفتم ماه مبارک رمضان ... نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم ارزقنی فیه فضل لیله القدر وصیر فیه اموری من العسر الی الیسر واقبل معاذیری وحط عنی الذنب والوزر یا روفا بعباده الصالحین

بنام خداوند بخشنده بخشایشگر

ای خدا دراین روز فضیلت لیله القدر را نصیب من گردان وتمام امور وکارهای مشکل مرا آسان گردان وعذرهایم را بپذیر و وزروگناهم را محو ونابود ساز ای رئوف ومهربان درحق صالحان

التماس دعا

شنبه ٥ شهریور ۱۳٩٠
دعای روزبیست وششم ماه مبارک رمضان ... نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم اجعل سعیی فیه مشکورا وذنبی فیه مغفورا وعملی فیه مقبولا وعیبی فیه مستورا یا ایمع السامعین

بنام خداوند بخشنده بخشایشگر

ای خدادراین روز سعیم را درراه طاعتت بپذیر وجزای خیر عطا فرما وگناهم را دراین روز ببخش وعملم را مقبول وعیبم را بپوشان ای بهترین شنوای صدای خلق

التماس دعا

جمعه ٤ شهریور ۱۳٩٠
سخنان حکیمانه ازامام حسن وامام حسین ع ... نظرات() 

 10- شریح بن هانى گوید: امیر مؤ منان (علیه السلام) از فرزند خود، حسن بن على (علیهما السلام ) پرسید: فرزندم عقل چیست ؟ عرض کرد: نگهدارى دلت ، آن امانتى را که به آن سپرده اى .
فرمود: دور اندیشى چیست ؟ عرض کرد: آنچه را که موقعیت مناسب مى طلبد، انتظار برى ، و آنچه را که در دسترس خودبینى ، شتابان دریابى .
فرمود: سرفرازى چیست ؟ عرض کرد: زیان دیده را بار بردارى و مکارم اخلاق را به سامان رسانى .
فرمود: گذشت و بزرگوارى چیست ؟ عرض کرد: درخواست کننده را پاسخ در خور، گویى و بخشنده را عطا کنى .
فرمود: آزمندى و تنگ نظرى چیست ؟ عرض کرد: (هزینه ) اندک را ولخرجى دانى و آنچه را انفاق کرده اى از دست رفته پندارى .
فرمود: دزدى و چپاولگرى چیست ؟ عرض کرد: اینکه کم (دیگران ) را براى خود جویى و ناچیز (خود) را (از دیگران ) باز دارى .
فرمود: زحمت (و درد سر) چیست ؟ عرض کرد: به دامن کسى که تو را ایمنى نبخشد چنگ زنى و در آنچه تو را به کار نیاید، دیده دوزى .
فرمود: نادانى چیست ؟ عرض کرد: پیش توانمندى بر موقعیت مناسب چیزى ، شتابزده بر آن بجهى و از پاسخى که دانى ، خوددارى ورزى .
پسندیده یاورى است آن سکوتى که بیشتر جاها به یارى آید؛ هرچند سخنور باشى .
سپس امیر مؤ منان (علیه السلام)، رو به فرزند خود، حسین (علیه السلام) نموده پرسید: فرزندم ، سرورى چیست ؟ عرض کرد: ((کارسازى براى خویشان نمودن و (جبران ) لغرش آنان را بر عهده گرفتن ))(970).
پرسید: بى نیازى چیست ؟ عرض کرد: ((اینکه آرزوهایت کم باشد و به اندازه کفاف ، خشنود باشى ))(971).
پرسید: فقر چیست ؟ عرض کرد: ((طمع داشتن و سخت نومید شدن )).(972)
پرسید: پستى چیست ؟ عرض کرد: ((اینکه کسى خود را نگهدارد و همسرش را فرو گذارد))(973).
پرسید: حماقت و کودنى چیست ؟ عرض کرد: ((اینکه با سرور خود دشمنى ورزى و با کسى که بر سود و زیان تو تواناست بستیزى ))(974).
امیر مؤ منان (علیه السلام) رو به حارث اعور نموده فرمود: اى حارث ، این حکمتها را به فرزندان خود بیاموزید، زیرا آنها در عقل و دوراندیشى و تدبیر آدمى ، فزونى آورند.

جمعه ٤ شهریور ۱۳٩٠
دعای روزبیست وپنجم ماه مبارک رمضان ... نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم اجعلنی فیه محبا لاولیائک ومعادیا لاعدائک مستنا بسنه خاتم انبیائک یا عاصم قلوب النبیین

بنام خداوند بخشنده بخشایشگر

ای خدا مرا دراین روز محب دوستانت وعدوی دشمنانت قرار ده ودرراه وروش بطیقه وسنت خاتم پیامبران بدار ای عصمت بخش دلهای پیغمبران

التماس دعا 

پنجشنبه ۳ شهریور ۱۳٩٠
خواسته دل قوى تر است یا تربیت نفس ... نظرات() 

یکى از پادشاهان هند وزیرى داشت بسیار فهمیده و تجربه کار که پادشاه بدون صلاح دید او کارى انجام نمى داد. پادشاه چندى بعد از دنیا رفت . پسرش جایگزین او گردید. او در کارهاى خود با وزیر مشورت نمى کرد و به گفته اش اهمیتى نمى داد.
روزى وزیر او را گوشزد کرد که پدرت بدون تصویب و صلاح دید من کارى نمى کرد ممکن است انجام امور به فکر تنهاى خود شما ایجاد پیشآمدهاى ناگوار و غیر قابل جبران بنماید. شاه براى امتحان سوالى از او کرد تا مقدارى دانش و تجربه اش را بیازماید. پرسید خواسته هاى دل و هواهاى نفسانى قوى تر است یا تربیت نفس . وزیر در پاسخ گفت خواهش ‍ نفس چیره تر است .


... ادامه مطلب
پنجشنبه ۳ شهریور ۱۳٩٠
دعای روز بیست وچهارم ماه مبارک رمضان ... نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم انی اسئلک فیه ما یرضیک واعوذ بک مما یوذیک واسئلک التوفیق فیه لان اطیعک ولا اعصیک یا جواد السائلین

بنام خداوند بخشنده بخشایشگر

ای خدا دراین روز ازتودرخواست می کنم آنمچه را که رضای تودراوست وبتو پناه می برم از آنچه تورا ناپسند است وازتو توفیق می خواهم که دراین روز همه بفرمان توباشم وهیچ نافرمانی نکنم ای جود وعطا بخش سوال کنندگان

التماس دعا 

چهارشنبه ٢ شهریور ۱۳٩٠
اینطور دل بدست آورید ... نظرات() 

مردى از اهل رى گفت یکى از نویسندگان یحیى بن خالد فرماندار شد. مقدارى مالیات بر من بود که اگر مى گرفتند فقیر و بینوا مى شدم . هنگامى که او والى شد ترسیدم مرا بخواهد و الزام به پرداخت وجه کند. بعضى از دوستان گفتند فرماندار، شیعه است باز هم هراس داشتم که ممکن است شیعه نباشد. اگر پیش او بروم مرا زندانى کند، بالاخره گفتم به خدا پناه مى برم و خدمت امام زمانم مى رسم تا او چاره کار مرا بکند.


... ادامه مطلب
چهارشنبه ٢ شهریور ۱۳٩٠
روش مسافرت را بیاموزید ... نظرات() 

حضرت صادق (علیه السلام ) فرمود حضرت زین العابدین (علیه السلام ) مسافرت نمى کرد مگر با رفیقهائى که او را نمى شناختند. با آنها شرط مى کرد در کارهائى که پیش مى آید اجازه دهند ایشان خدمت کند و انجام دهد. زمانى با دسته اى به سفر رفت در بین راه مردى آنجناب را شناخت . به رفیقان گفت مى شناسید این آقا کیست . جواب دادند نه . گفت على بن الحسین زین العابدین است . آنها حرکت کرده دست و پاى حضرت را مى بوسیدند. عرض کردند یابن رسول الله آیا با این عمل خیال داشتى براى همیشه ما را به آتش جهنم بسوزانى .
چنانچه خداى ناخواسته جسارتى یا دست درازى یا زبان درازى نسبت به شما مى کردیم . یابن رسول الله شما را چه بر این کار واداشت ؟ آنجناب فرمود من چندى پیش با عده اى که مرا مى شناختند مسافرت کردم . خدماتى به من کردند به واسطه حضرت رسول (صلى الله علیه و آله و سلم ) که سزاوار آن نبودم . ترسیدم شما هم مثل آنها بکنید.(18)

چهارشنبه ٢ شهریور ۱۳٩٠
معاشرت پیغمبر (صلى الله علیه و آله و سلم ) ... نظرات() 

در یکى از سفرها حضرت رسول (صلى الله علیه و آله و سلم ) امر فرمود همراهانش گوسفندى بکشند. مردى از اصحاب عرض کرد کشتن آن به عهده من . دیگرى گفت پوست کندنش با من . سومى عرض کرد من آن را مى پزم .
حضرت رسول (صلى الله علیه و آله و سلم ) فرمود جمع کردن هیزمش با من . گفتند یا رسول الله (صلى الله علیه و آله و سلم ) ما در خدمتگذارى حاضریم ، هیزم جمع مى کنیم . شما خود را به زحمت نیاندازید. فرمود مى دانم ولکن خوش ندارم خود را بر شما امتیازى بدهم . خداوند دوست ندارد که بنده اش را ببیند خویش را بر رفیقان و همراهان امتیاز داده است .(17)

چهارشنبه ٢ شهریور ۱۳٩٠
دعای روز بیست وسوم ماه مبارک رمضان ... نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم اغسلنی فیه من الذنوب وطهرنی فیه من العیوب وامتحن قلبی فیه بتقوی القلوب یا مقیل عثرا ت المذنبین

بنام خدوندبخشنده بخشایشگر

ای خدا دراین روز مرا ازگناهان پاکیزه گردان واز هرعیب ونقص پاک ساز ودلم را درآزمایش رتبه دلهای اهل تقوی بخش ای پذیرنده عذر لغزشهای گناهکاران

التماس دعا

سه‌شنبه ۱ شهریور ۱۳٩٠
دعای روز بیست ودوم ماه مبارک رمضان ... نظرات() 

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم افتح لی فیه ابواب فضلک وانزل علی فیه برکاتک ووفقنی فیه لموجبات مرضاتک واسکنی فیه بحبوحات جناتک یا مجیب دعوه المضطرین

بنام خداوند بخشنده بخشایشگر

ای خدا دراین روز برای من درهای فضل وکرمت رابگشا وبرمن برکاتت را نازل فرما وبرموجبات رضا وخوشنودیت موفقم بدار ودروسط بهشت هایت مرا مسکن ده ای اجابت کننده دعای پریشانان.

التماس دعا