شهید دانا
جمعه ٢٩ مهر ۱۳٩٠
بمناسبت فرارسیدن دحوالارض 25ماه ذیقعده ... نظرات() 

ویژگی ها

روز بیست و پنجم ذیقعده، هم زمان با دحوالارض یعنی گسترش یافتن زمین است. در شب این روز نیز بر اساس روایتی از امام هشتم علیه السلام حضرت ابراهیم و حضرت عیسی علیهماالسلام به دنیا آمده اند. همچنین این روز به عنوان روز قیام امام زمان مهدی موعود(عج) معرفی شده است. نیز روز دحوالارض، جزء چهار روز معروفی است که روزه آن پاداش فراوان داشته و ثواب هفتاد سال روزه گرفتن دارد.


... ادامه مطلب
چهارشنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٠
وفاى به عهد ... نظرات() 

نخستین مورد، وفادارى به عهد و پایدارى و استقامت در رفتار مطابق با پیمان است، خواه آن عهد با خداى تعالى بسته شده باشد، خواه با خلق خدا. کسانى که پاى بند به عهد خود باشند و پیمان شکنى را از خود دور کنند، ستوده حضرت حق هستند.
اگر از اول قرآن تا آخر آن را بنگریم، بسیارى از آیات را مى‏بینیم که خداوند، پایدارى در عهد را تمجید فرموده و مؤمنان را بدان ترغیب نموده و مسلمانان را از بى توجهى به پیمان شکستن بر حذر داشته است.
وفاى به عهد، نزد همه خردمندان و عقلا، از صفات پسندیده است و پیمان شکنى مذموم و ناپسند است. هر ملتى از ملل جهان نزد خود افسانه‏ها و داستان هایى دارند که در آن‏ها پاى بندان به عهد را ستوده و پیمان شکن‏ها را نکوهش نموده است و منظور از گفتن و نوشتن این داستان‏ها و نقل این افسانه‏ها آن است که فرزندان و نوباوگان، خود را بدین صفت نیکو بیارایند. شعرا در اشعار خود بسیار از پیمان شکستن و پیمان شکن، بدگویى نموده‏اند.
شاید پسندیده بودن وفادارى به عهد و قبیح بودن عهد شکنى، از فطرت بشر باشد؛ یعنى فطرت انسانى، قطع نظر از ادراک عقلى به حسن آن و قبح این حکم مى‏کند، چنان چه اگر پدرى به فرزند خود وعده‏اى بدهد، سپس به وعده خود وفا نکند، آن فرزند هر چند خردسال باشد پدر را شایسته اعتراض و انتقاد دانسته و او را زیر سؤال مى‏برد.

چهارشنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٠
حضرت ایوب پیامبر - علیه السلام - ... نظرات() 

ایوب پیامبر - علیه السلام - چهل سال در شدت مرض به سر برد، تمام اموال و ثروتش بر باد رفت، عزیزانش همگى مردند، لب به شکایت بازنکرد و از این امتحال خدا سرافراز و سربلند بیرون آمد. خداوند متعال نیز همه گونه نعمت خود را دگر بار به او ارزانى فرمود.
سید شریفى را مى‏شناسم که در آغاز جوانى نابینا شد، اکنون بیش از یازده سال است که در آن حال به سر مى‏برد، بارها از پرتگاه افتاده و کراراً سرش به دیوار اصابت کرده است، حتى یک دفعه میخى در دیوار بود که به پیشانى‏اش فرورفته و سرش شکست، ولى تا کنون دوستان او کلمه‏اى شکایت از او نشنیده‏اند و پیوسته وى را شکر گزار و خشنود از حضرت پروردگار یافته‏اند.
این دسته مردم چون بیمارى را با روى گشاده استقبال مى‏کنند. از آن دسته بسیار قوى‏تر هستند و امراض این‏ها زودتر درمان مى‏پذیرد، زیرا از نیروى روحى خود به داروى درمان کمک مى‏کنند و مرض را ضعیف‏تر قرار مى‏دهند، ولى آن دسته، مرض را تقویت مى‏کنند و دوا را بى‏تأثیر مى‏شمارند.

چهارشنبه ٢٧ مهر ۱۳٩٠
دقت رسول خدا - صلى الله علیه و آله و سلم - در وفاى به عهد ... نظرات() 

رسول خدا - صلى الله علیه و آله و سلم - روزى در کنار کوهى نشسته بودند، آفتاب سوزان حجاز بر رخسار مبارکشان مى‏تابید و حضرت بر نمى‏خاست، زیرا آن بزرگوار در آن جا با کسى وعده فرمود و در انتظار او بود. یاران آن حضرت عرض کردند که خوب است در سایه بنشینید. فرمود: من در این جا وعده کرده‏ام. این روش، بزرگ‏ترین دستور واداشتن مسلمانان در پاى بندى به عهد است، زیرا اگر پیامبر - صلى الله علیه و آله و سلم - چند قدمى از آفتاب دور شده و به سایه مى‏رفت شاید خلف وعده نمى‏شد، ولى مقصود این بود که این جزئیات را هم که حریم وفاى به عهد است باید منظور داشت، زیرا اگر این جزئیات چشم پوشى شود، کم کم سرایت به اصل وفا به عهد خواهد کرد. ما مسلمانان گاه در اثر بى‏اعتنایى و سهل انگارى در امور جزئى اصول ایمان را نیز از دست داده‏ایم.
به روح مطهر رسول اعظم نبی مکرم واهل بیتش  صلوات

دوشنبه ٢٥ مهر ۱۳٩٠
این غلام بر خواسته نفس چیره شد ... نظرات() 

حضرت صادق (علیه السلام ) غلامى داشت که هرگاه سواره به مسجد تشریف مى برد، غلام درب مسجد استر ایشان را نگه مى داشت تا مراجعت فرماید. اتفاقا یک روز خارج مسجد افسار استر را به دست گرفته بود، چند نفر مسافر از خراسان آمدند، یکى از آنها پیش غلام آمده گفت میل دارى من به جاى تو غلامى حضرت صادق (علیه السلام ) را بکنم و تو به جاى من صاحب اموال و ثروت زیادى که دارم بشوى .


... ادامه مطلب
چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٠
انالله وانا الیه راجعون ... نظرات() 

مطلع شدیم جوانی بنام امیر پویا (نوه سرکار خانم ماهرخ حسنی ازاهالی ایراج )روز گذشته بقتل رسیده است .با نهایت تاثر وتاسف ضایعه وارده را به خانواده های پویاوحسنی وسایر وابستگان تسلیت وتعزیت عرض نموده برای مرحوم مغفور رحمت وغفران وبرای بازماندگان صبر جمیل واجر جزیل دردرگاه ذات اقدس باریتعالی مسئلت داریم .

جهت شادی روحش فاتحه مع الصلوات .اللهم صل علی محمد وآل محمد. وعجل فرجهم

 رسول دانا واعضای خانواده .

چهارشنبه ۱۳ مهر ۱۳٩٠
حیات فرزندان خود را با صدقه بخرید ... نظرات() 

محمد بن عمر بن یزید گفت به حضرت رضا (علیه السلام ) عرض کردم تاکنون دو پسرم فوت شده اند اینک پسرک کوچکى دارم . فرمود برایش ‍ صدقه بده . وقتى خواستم حرکت کنم فرمود هر چه خواستى صدقه بدهى به همان پسرک بده و بگو با دست خودش به مستمند بدهد اگرچه تکه نان یا مشتى از خوردنى یا چیز دیگر هر چند کم باشد خوب است ، زیرا هر چیزى که براى خدا داده شود در صورتى که نیت خالص باشد کم هم اگر بود در نزد خداوند بزرگ و زیاد است .
خداوند مى فرماید فمن یعمل مثقال ذرة خیرا یره و من یعمل مثقال ذرة شرا یره هر کس به اندازه ذره اى از مثقال کار نیک انجام دهد پاداش آن را مى بیند و هر که به قدر ذره اى از مثقال کار بد بکند جزایش را خواهد دید. و نیز مى فرماید فلا اقتحم (19) العقبة و ما ادراک مالعقبة فک رقبة او اطعام فى یوم ذى مسغبة یتیما ذا مقربة او مسکینا ذا متربة به کار دشوار و سخت (کنایه از مخالفت با هواى نفس ) وارد نشده اى نمى دانى ، آن کار دشوار چیست ! آزاد کردن بنده اى یا غذا دادن در روز گرسنگى به یتیمى که خویشاوند باشد یا مستمندى که خاک نشین است .
فرمود خداوند مى داند همه مردم نمى توانند بنده آزاد نمایند از اینرو غذا دادن به یتیم و مسکین را برابر با بنده آزاد کردن نموده باز تکرار فرمود که از طرف فرزندت صدقه بده . 

سه‌شنبه ۱٢ مهر ۱۳٩٠
هفتاد سال ، هفت روز یک نان ... نظرات() 


گویند عابدى هفتاد سال خدا را عبادت کرد. شبى در عبادتگاه خود مشغول راز و نیاز بود. زنى آمده درخواست کرد او را اجازه دهد شب را در آنجا بسر برد تا از سرما محفوظ بماند. عابد امتناع ورزید. زن اصرار نمود باز نپذیرفت ، ماءیوس شده برگشت .


... ادامه مطلب
دوشنبه ۱۱ مهر ۱۳٩٠
این هم اسراف محسوب مى شود ... نظرات() 

روزى حسن بصرى خدمت امیر المؤ منین (علیه السلام ) کنار شط فرات بود ظرفى را آب نموده آشامید بقیه آنرا روى زمین ریخت . على (علیه السلام ) فرمود در این کار اسراف نمودى زیرا آب را بر زمین ریختى و بر روى آب نریختى . حسن از روى اعتراض گفت شما خون مسلمین را مى ریزى اسراف نمى کنى من به این مقدار آب اسراف نمودم .
حضرت فرمود اگر من در ریختن خون مسلمین اسراف مى کنم چرا به آنها کمک نکردى و جزء شورشیان با من جنگ ننمودى . حسن گفت من آماده جنگ شده لباس و سلاح پوشیدم تا با شامیان همراه شوم همین که از منزل بیرون آمدم هاتفى صدا زد قاتل و مقتول در جهنم هستند از تصمیم خود منصرف شدم . فرمود راست گفتى او برادرت شیطان بود.

دوشنبه ۱۱ مهر ۱۳٩٠
کدامیک از این دو اسرافست ؟ ... نظرات() 

روزى حضرت امام على النقى (علیه السلام ) به مجلس متوکل وارد شد، پهلوى او نشست . متوکل در عمامه آنجناب دقت کرده دید قماش و پارچه آن بسیار نفیس است . از روى اعتراض گفت هادى (علیه السلام ) این دستار که بر سر شما است چند خریده اى ؟
فرمود کسى براى من آورده پانصد درهم نقره خریده .
متوکل گفت اسراف کرده اى دستارى به پانصد درهم نقره بر سر بسته اى . حضرت فرمود شنیده ام در همین روزها کنیز زیبائى به هزار دینار زر سرخ خریده اى . متوکل جواب داد صحیح است فرمود من به پانصد درهم عمامه اى گرفته ام براى شریفترین عضو بدنم تو به هزار دینار زر سرخ کنیزى خریده اى براى پست ترین اعضایت انصاف ده اسراف کدامست ؟
متوکل بسیار خجل و شرمنده گردیده . گفت انصاف آن است که ما را در اعتراض نسبت به بنى هاشم صرفه اى نیست . دستور داد صدهزار درهم صله این جواب را براى حضرت آوردند و به خدام ایشان تسلیم کرد.

دوشنبه ۱۱ مهر ۱۳٩٠
چه نحو زندگى را پیغمبر براى ما مى خواهد ... نظرات() 

حضرت باقر (علیه السلام ) فرمود مردى از پیروان حضرت رسول (صلى الله علیه و آله و سلم ) بنام سعد بسیار مستمند بود و جزء اصحاب صفه محسوب مى شد (کسانى که به واسطه نداشتن منزل در یکى از غرفه هاى مسجد زندگى مى کردند.)


... ادامه مطلب
یکشنبه ۱٠ مهر ۱۳٩٠
مستمند و بینوا کیست ؟ ... نظرات() 

روزى رسول اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) به اصحاب خود فرمودند فقیر و بینوا کیست ؟ اصحاب جواب دادند کسى که درهم و دینارى نداشته و دستش از مال دنیا تهى باشد. فرمود آنکه شما مى گوئید فقیر نیست بینوا کسى است که در عرصات قیامت بیاید و حق اشخاصى به گردن او باشد. به این طریق که یک نفر را زده و دیگرى را ناسزا گفته حق شخص ثانى را ضایع نموده و یا غصب کرده ، اگر حسنات و کار خوبى داشته باشد در قبال حقوق مردم از او مى گیرند و مى دهند به صاحبان حقوق و چنانچه حسناتى نداشته باشد از گناهان کسانى که بر این شخص حقى دارند برداشته مى شود و آن گناهان را بر او بار مى کنند و بینوا چنین کس است . همین موضوع منظور خداوند تبارک و تعالى در این آیه شریفه است و لیحملن اثقالهم و اثقالا مع اثقالهم بارهاى سنگین خود را برمى دارند و بارهاى سنگین دیگرى را بر دوش آنها مى گذارند

شنبه ٩ مهر ۱۳٩٠
کار شایسته حاج محمد حسن موبد ... نظرات() 

ضمن طلب غفران ورحمت پروردگار عالم برای درگذشتگان روستای ایراج خصوصا همسر ودو صبیه حاج محمد حسن موبد ودرخواست صبر وپایداری واجر بی شمار برای ایشان وفرزندان وخاندان محترم موبد ومحتشم وسایر وابستگان

پیشینه ختم درمسجد را دقیقا نمی دانم اما از سن 7سالگی که مرگ ومیرها یادم هست درهوای سرد زمستان وهوای گرم تابستان حضور مردان درجلو مسجد جامع ایراج را بخاطر دارم که با روشن کردن آتش درپاییز وزمستان جلو مسجد مردم تجمع می کردند واوایل توسط مرحوم حاج سید مرتضی وبعد از فوت ایشان مرحوم قاضی چندت دقیقه ای بادرود به روح انبیاء وامامان وامامزادگان حوالی ایراج برای شخص متوفی طلب مغفرت می کردند وبا خواندن فاتحه این مراسم پایان می یافت .

 


... ادامه مطلب
سه‌شنبه ٥ مهر ۱۳٩٠
زنى که پیامبر بر جنازه او نماز خواند ... نظرات() 

بشر بن مهاجر مى گوید: زنى نزد رسول اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) آمد و گفت: من زنا کرده ام مى خواهم ((با اجراى حد)) مرا پاک گردانى.


... ادامه مطلب
دوشنبه ٤ مهر ۱۳٩٠
ابهت پیامبر ص ... نظرات() 

روزى یک عرب بیابانى خدمت پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم) آمد و حاجتى داشت، وقتى که جلو آمد روى حساب آن چیزهایى که شنیده بوده ابهت پیامبر( صلی الله علیه و آله و سلم) او را گرفت و زبانش به لکنت افتاد!
پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) ناراحت شدند و سؤال کردند:
آیا از دیدن من زبانت به لکنت افتاد؟
پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) او را در بغل گرفتند و طورى عرب را فشردند که بدنش، با بدن پیامبر متصل شد و بدنش بدن پیامبر را لمس ‍ نمود، آنگاه حضرت فرمودند: آسان بگیر و ((آرام باش)) از چه مى ترسى؟ من از ستمگر نیستم که با دست خود از پستان گوسفند شیر مى دوشید، من مثل برادر شما هستم.(28)
هر چه مى خواهد دل تنگت بگو.

 هدیه به روح مقدس رسول اعظم صلوات

دوشنبه ٤ مهر ۱۳٩٠
اهمیت تسبیحات اربعه ... نظرات() 

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) فرمودند: در آن روزى که مرا به معراج بردند، داخل بهشت شدم در آنجا دیدم زمین هاى بسیار سفید و روشن افتاده و هیچ چیز در آنها، و لیکن فرشتگانى را دیدم یک خشت از طلا و یک خشت از نقره مى سازند و چه بسا گاهى دست از ساختن بر مى داشتند من به آن فرشتگان گفتم: به چه علت شما گاهى مشغول ساختن مى شوید و گاهى دست بر مى دارید؟
فرشتگان گفتند: وقتى که نفقه ((مصالح)) ما برسد ما مى سازیم و وقتى که نفقه اى نرسد دست بر مى داریم و صبر مى کنیم تا آن که نفقه برسد.
رسول خدا به آن فرشتگان فرمودند: نفقه شما چیست؟
فرشته ها گفتند: نفقه ما گفتار مومن است در دنیا که بگوید سبحان الله و الحمد لله و لا الا الله و الله اکبر.
پس چون مومن ذکر بگوید ما مى سازیم و زمانى که از گفتن دست بر دارد ما نیز باز مى ایستیم

سلامتی امام زمان صلوات

شنبه ٢ مهر ۱۳٩٠
السلام علیک یا جعفربن محمدالصادق ع ... نظرات() 

خداراشاکریم که به ما توفیق داددرروز شهادت امام صادق ع درخیابانهای منطقه خلیج فارس که با حضور تعدادقابل توجهی از همشهریان وعده کثیری از ساکنین محله انجام شد به عزاداری بپردازیم .ساعت 10 صبح دسته عزاداری از جلو حسینیه حرکت نمود وباحرکت درخیابانهای  برادران شهید حیدری وامام مهدی وشهید رجایی وشهید حسینی ساعت 30/11دقیقه  به حسینیه برگشت وبا سخنرانی حاج رسول دانا درمورد شخصیت امام صادق تا هنگام نماز ادامه یافت وسپس نماز ظهر وعصر اقامه گردید ودرپایان از  عزاداران با نهاری که تدارک دیده شده بود پذیرایی شد. تعداد شرکت کنندگان زن ومرد وکوچک وبزرگ در حسینیه حدود 400نفر بودند .ازهمگان تقدیر وتشکر بعمل می آید .

ضمن اینکه امشب مراسم اختتامیه حسینیه می باشد وشام غریبان آن امام همام . که ازساعت 30/8بعد از ظهر برگزار می گردد.   

به روح مطهر امام صادق ع وشهیدان راه خدا صلوات  

جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠
السلام علیک یا ابا عبدالله یا جعفربن محمد الصادق ع ... نظرات() 

ضمن عرض تسلیت شهادت قرآن ناطق امام جعفر صادق به محضر قطب عالم امکان حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فدا وشیعیان وشیفتگان آنحضرت

باطلاع می رساند برنامه عزاداری وسخنرانی تا شب شام غریبان آن حضرت درحسینیه 14معصوم ع از ساعت 30/20برقرار است .

ضمن اینکه فردا ازساعت 30/9صبح دسته سینه زنی ازجلو حسینیه بسمت خیابانهای محله خلیج فارس حرکت خواهد کرد .

بعد از سینه زنی دسته عزاداری درخیابانها به حسینیه باز گشته وبا اقامه نماز جماعت ظهر وعصر وذکر مصیبت عزاداران با نهار پذیرایی خواهند شد .

هدیه به روح مقدسش صلوات . 

جمعه ۱ مهر ۱۳٩٠
مناظره ابوحنیفه و امام صادق علیه السلام ... نظرات() 

روزى ابو حنیفه - یکى از پیشوایان و رهبران اهل سنّت - به همراه عدّه اى از دوستانش به مجلس امام جعفر صادق علیه السلام وارد شد و اظهار داشت :


... ادامه مطلب