شهید دانا
شنبه ۳۱ تیر ۱۳٩۱
دستورالعمل رویت ماههای قمری ... نظرات() 

 برای نگاه کردن ودیدن هلال ماه درشب اول ویا شب دوم روایاتی وجوددارد که هرماه را با نگاه به چیزی خاص رویت نماییم .

مستحب است برای رویت ماه پرفیض رجب ماه رابا دیدن جامه سفید رویت کنیم .

 مستحب است برای رویت ماه عزیز شعبان ماه رابا نگاه به قرآن کریم رویت کنیم.

مستحب است برای رویت ماه مبارک رمضان ماه رابانگاه به اهل وعیال رویت کنیم.

التماس دعا

شنبه ۳۱ تیر ۱۳٩۱
درجات روزه ... نظرات() 

قبل ازاینکه به درجات روزه پرداخته شود توجه عزیزان روزه دار رابه دعای روزاول ماه مبارک رمضان جلب می نمایم . طاعات وعباداتتان قبول درگاه حق باشد .انشاءالله التماس دعا

بسم الله الرحمن الرحیم

اللهم اجعل صیامی فیه صیام اللصائمین وقیامی فیه قیام القائمین ونبهنی فیه عن نومه الغافلین وهب لی جرمی فیه یا اله العالمین واعف عنی یا عافیا عن المجرمین .

بنام خداوند بخشنده مهربان

خدایا روزه مرا دراین روزمانندروزه داران حقیقی که مقبول توست قرارده، واقامه نمازم رامانند نمازگزاران واقعی مقررفرما ،ومراازخواب غافلان<<ازیاد تو  >>هوشیار وبیدارساز ،وهم دراین روزجرم وگناهم راببخش ای خدای عالمیان و زشتیهایم را عفو فرما ای عفو کننده ازگناهکاران عالم.

اما درجات روزه

(1-روزه عوام . این روزه با خوددارى از مبطلات روزه که فقهاء در رساله هاى خود نوشته اند، تحقق مى یابد.
(2-روزه خواص . با انجام امورى که در روزه عوام گفتیم و جلوگیرى اعضاى بدن از مخالفت با خداوند، روزه خواص تحقق پیدا مى کند.
(3-روزه خواص خواص . این روزه با خوددارى از امور حلال یا حرامى که انسان را از یاد خدا باز مى دارد تحقق مى یابد.
هر کدام از دو درجه دوم و سوم نیز انواع زیادى دارد. بویژه درجه دوم که انواع بیشمار آن بتعداد مؤ منین اصحاب یمین است . و حتى هر کدام از خواص ، روزه اش به گونه اى است که با روزه دیگرى فرق مى کند و ممکن است عمل بعضى از افراد درجاتى که گفتیم ، به عمل درجه بالاتر از خود نزدیک باشد.
                                             اللهم عجل لولیک الفرج

جمعه ۳٠ تیر ۱۳٩۱
افضل ترین درعصر غیبت امام زمان ع ... نظرات() 

افضل ترین دعا درعصر غیبت امام عصر ارواحنا فدا دعای فرج امام زمان است .

خواهران و برادران اولاً این را همه ما می دانیم که امامان ما همه معصوم و پاک آفریده شده اند و همان طور معصوم و پاک از دنیا رفته اند و دارای صفاتی بودند که هرگز یک انسان عادی دارای آن شرایط نبوده است. مانند ....

...سید طاووس می گوید: شبی در سامرا وارد سرداب امام زمان شدم. صدای ملکوتی امام را در حال مناجات با خالق یکتا شنیدم که بدرگاه خداعرض می کرد.

«اَللهُمَ اِنَ شیعَتنٰا مِنا خلقوا مِنْ فٰاضل طینتِنا و عجنوا بماءِ ولایتِنا اَللهمَ اغفِرَّ لهمْ مِنَ ... .»

 پروردگارا ! شیعیان ما از ما هستند، از زیادی گل ما خلق شده اند و به آب ولایت ما عجین گشته اند، خدایا آنها را بیامرز و گناهانشان را عفو فرما.

پروردگارا! آنها را روز قیامت در مقابل چشم دشمنان ما مواخذه مفرما چنانچه میزان گناهانشان بیشتر و ثوابشان کم است از اعمال من بر دار و به ثوابشان بیفزای.

 خواهر و برادرم! خیال می کنید در مقابل این همه دروغها، غیبتها، رباخواریها، دنیا پرستی ها و بی حجابی ها و چون حیوانات بخاطر دنیا به جان هم افتادنها و همچنین بی حرمتی  به کلام خداوند یعنی قران و بی اعتنا بودن به امام زمان (ع) عذاب ندارد. به خدا قسم در مقابل این اعمال ما باید از آسمان سنگ ببارد.

 می دانید چه کسی جلو این عذاب الهی را گرفته است؟ آری آن دعاهای شبانه روزی امام زمان ماست. آخر چقدر بی انصافی  و چقدر بی معرفتی! چرا ما به فکر آن حجت الهی نیستیم؟ تا کی در حضورش مرتکب عصیان می شویم و به عنوان یک شیعه بجای این که زینت آقا امام زمان(ع) باشیم، با اعمالمان دل پاک و مطهرش را به درد می آوریم؟

...همچنان که خود فرمودی: « وَ لوْ اشیٰاعَنا وَ فقهُمُ لطاعَتهِ عَلی اجتماعٍ مِن ... .»

اگر شیعیان ما، که خداوند توفیق طاعتشان دهد، در وفای به عهد و پیمانی که دارند همدل می شدند سعادت دیدار ما از شیعیان به تاخیر نیفتاده و زودتر نصیب آنان می گشت، دیداری با شناخت کامل و درست به ما، پس ما را از آنان دور نمی دارد مگر اعمالی که ما را ناخوشایند است و از ایشان نمی پسندم....

اللهم عظم البلاء وبرئ الخفاء وانکشف القطاع وانقطع الرجا ء و....

 

پنجشنبه ٢٩ تیر ۱۳٩۱
سلام برآخرجمعه ماه شعبان المعظم ... نظرات() 

سلام برمومنینی که درماه شعبان به محبت رسول سرمد ختمی مرتبت روزه گرفتند .امشب شب آخر شعبان وجمعه آخر ماه است .امشب را اگر شده یکبار با مناجات شعبانیه با خدا خلوت کنیم . مناجات العارفین ، مناجات خمس عشر ، مناجاتهایی که انسان رابه خدا می رساند . اللهم کمال الانقطاع الیک .

خدایا ماه شعبان هم سرآمد   زهجر مهدیت جانها لب آمد

خدایا شیعیان باشند مظلوم         تومیدانی چها مارا سرآمد

کرم کن یوسف زهرا بیاید             چه خونهایی که بردل رهبرآمد

شب آخر بود ازماه شعبان            بهار ماه قرآن ازدرآمد

بخوان قرآن دراین ماه ضیافت        بشارت ازنبی سرمدآمد

سکوت روزه داران است تسبیح   دعایت مستجاب ازداورآمد

بود خوابش عبادت روزه داران      عمل ازروزه داران مضعف آمد

السلام علیک یاشهرالله الصیام

   

چهارشنبه ٢۸ تیر ۱۳٩۱
وداع با ماه پیامبر(ص) ... نظرات() 

خداراسپاس که درماه پرفیض وبا برکت شعبان توفیق انجام اعمالی رابه ما نصیب فرمود که راه رابرای رسیدن به ضیافت الهی برایمان هموارنمود. یکی ازانواع صبرها صبرعلی الطاعه است . روزه داشتن به محبت پیامبر رحمت وخودداری ازگناه طلب استغفارودرخواست توبه بعدازنمازصبح (استغفرالله واسئله التوبه . استغفرالله الذی لااله الاانت هوالحی القیوم الرحمن الرحیم هفتادمرتبه وگفتن لااله الاالله ولانعبد الا ایاه مخلصین له الدین ولوکره المشرکون )حداقل هزارباردراین ماه وشب زنده داری نیمه شعبان با نمازهای مخصوصش وزیارت امام حسین ع درشب وروزنیمه شعبان وغسل وادعیه اش همه وهمه نسخه هایی است که برای مداوای انسانهای دردمند روحی وجسمی توسط ائمه معصومین برای ما نوشته شده است که هرکدام درجای خود کاربردی خاص دارد.ازاینکه ماه شعبان المعظم ماه رسول اعظم ص روبه پایان است واین سفره فیض دارد برچیده می شود حیف وهزارحیف اما ازاینکه ماه ضیافت الهی درپیش است که امیدوارم ما نیزازدعوت شدگان باشیم ولیاقت مهمانی خدارا پیداکنیم شکر وبی نهایت شکر .

ای رسول خدا چگونه با ماه توخداحافظی کنیم درحالی که نمی دانیم مشمول رحمت حضرت قرارگرفته ایم یا نه ؟ تورا به جان زهرایت وحسینت قسم وتورا به جان ونفست یعنی امیرالمومنین وتورا به جان جگرگوشه ات امام مجتبی ع برایمان ازحضرت باریتعالی دعوتنامه ضیافت دریافت کن که آنطورکه شاید وباید است بندگی حضرت حق کنیم .بندگی خالصانه حضرت حق آرزوی دیرینه ماست که برای هر انسان بی سروپایی چون حقیر زیاده خواهی است ، اما لطف وکرم شما خاندان وحی فراترازآن است ومی توان با دعای خیر شما به چنین درجه ای رسید .

السلام علیک ایهاالبشیر والنذیر وسراج المنیر یا رسول الله یا حجه الله علی خلقه یاسیدنا ومولانا انا توجهنا واستشفعنا وتوسلنا بک الی الله وقدمناک بین یدی حاجاتنا یا وجیها عندالله اشفع لنا عندالله

 

دوشنبه ٢٦ تیر ۱۳٩۱
مقایسه عید نوروز با ماه مبارک رمضان ... نظرات() 

ازرسومات وفرهنگ مردم ایران است که ازچند ماه مانده به عید نوروز خودرابرای استقبال ازسال نوآماده می کنند .

خرید لباسهای نو، خرید تنقلات ، شیرینیجات ،میوه جات ،تغییردردکوراسیون منزل ، تعویض لوازمات منزل که تاحدودی ازمد افتاده ، ازقبیل : تلویزیون ، یخچال ، فرش ، ماشین لباس شویی ، مبلمان ، پرده هاوخیلی چیزهای دیگر وازهمه مهمتر خانه تکانی ، شستن فرشها ، پرده ها ، لباسها ودادن به خشکشویی ها برای اتو زدن و...

ازنظر معنوی : بهانه ای برای یافتن آشتی با افرادی که با آنها قهر بوده ایم ویا کمتر به آنها سر می زدیم ویا تماس تلفنی نداشتیم وتلاش برای برقراری الفت وانس ومحبت به همدیگر از فامیل گرفته تا دوست وآشنا وهمکار وهمسایه

همه ی این رفتارهادبنوعی پسنیدیده است واگر اسراف صورت نگیرد مورد تایید دین وعقل نیز می باشد .

همه ی این کارها راانجام می دهیم ودلخوشیم که عید نوروز دارد می آید وتلاش می کنیم سطح زندگیمان نسبت به همقطاران کمتر نباشد .

بعضی ها هم ازروی چشم وهم چشمی کارهایی می کنند که نان آورخانواده را تاخرخره مقروض می کنند که همه چیزشان یکه باشد و پزی بدهند .

اما اینهارا نوشتم که توجه عزیزان را به غربت ماه مبارک رمضان جلب کنم . غیر از قشری بسیار محدود وخیلی محدود که عشق بندگی خدادارند ولحظه شماری می کنند برای ماه مبارک رمضان تا بدون قید وبند بندگی خدا کنند ، سایرین را تب ماه رمضان ازاوایل ماه شعبان می گیرد وهرچه به روزهای پایانی ماه شعبان نزدیک می شویم نگرانی را بیشتر درآنها می بینیم .

راستی چرا؟ خداوند درمیان ماههای سال سه ماه را گلچین کرده رجب رابرای خودش وبنام خودش وشعبان را برای پیامبراعظمش رسول خدا حضرت محمدبن عبدالله (ص) وماه مبارک رمضان را برای امت پیامبر آخرالزمان قرارداده است تا ازبرکات ونعماتی که برای آنها مقررفرموده بهره ببرند. اما حیف وبی نهایت حیف که این امت قدرخودرا نشناخته وماه مبارک رمضان رابرای خود باعث اسباب دردسر ومحدودیت می پندارد وخلاصه اینکه همه چیز را درشهوت شکم می بیند .

دراین روزها خیلی دلم می سوزد به افراد مختلف که نگاه می کنم می بینم اشتیاقی برای استقبال از ماه رمضان از خود نشان نمی دهند .ماهی خداوند بزرگ این همه عظمت رادرآن قرارداده است . کاش به اندازه  یک جوآن رفتارهایی راکه برای استقبال از نوروز انجام می دهند برای ماه رمضان انجام می دادند .

ماه رمضانی دارد می رسد که غربت تمام وجودش را گرفته وآغوشی برای استقبال از آن گشوده نمی شود .

به حقیقت فردای قیامت درمحضر رب العالمین وشکایت این ماه پرخیر وبرکت وگلایه نمودن از بی توجهی مابه او درمحضرخدا چه پاسخی داریم . والله اعلم   

دوشنبه ٢٦ تیر ۱۳٩۱
مراقبات ماه مبارک رمضان ... نظرات() 

ادامه ....

(الف- صفاى قلب : زیرا سیرى باعث ازدیاد بخار در مغز شده و مغز حالتى شبیه مستى پیدا مى کند و نمى تواند خوب فکر کند؛ سرعت انتقال او کم شده و قلب او کور مى شود. برخلاف گرسنگى که باعث رقت و صفاى قلب مى شود. و قلب را آماده تفکرى که باعث شناخت مى شود، مى کند. و نورى آشکار پیدا مى کند. از رسول اکرم (صلى الله علیه و آله و سلم ) روایت شده است : ((کسى که شکم خود را گرسنه نگه دارد اندیشه اش تربیت مى شود.)) و قبلا نیز ثمرات شناخت و معرفت را شنیدى .


... ادامه مطلب
یکشنبه ٢٥ تیر ۱۳٩۱
مراقبات ماه مبارک رمضان ... نظرات() 

از امیرالمؤ منین (علیه السلام ) روایت شده است : ((نگویید رمضان ؛ زیرا نمى دانید رمضان چیست ؛ و اگر کسى گفت ، باید صدقه داده و روزه بگیرد. بلکه همانطور که خداوند فرموده است بگویید ماه رمضان .))
از اعمال مهم سالک در این ماه بزرگ شناخت حقیقت این ماه - در این ماه خداوند رهروان این ماه را با دعوت به میهمانى این ماه گرامى داشته و این ماه ماه میهمانى خداست - و سپس فهمیدن معنى روزه و مناسبت آن با میهمانى خداست . آنگاه تلاش و کوشش براى بدست آوردن اخلاص ‍ در کردار و رفتارهایى است که مطابق با رضایت صاحبخانه است .


... ادامه مطلب
یکشنبه ٢٥ تیر ۱۳٩۱
آخرین جمعه شعبان ... نظرات() 

یکى دیگر از اوقات مهم ماه شعبان براى سالک الى الله آخرین جمعه آن است . از کتاب ((عیون )) از ((عبدالسلام بن صالح هروى )) نقل شده که مى گوید:


... ادامه مطلب
جمعه ٢۳ تیر ۱۳٩۱
شهررمضان الذی انزل فیه القران هدی للناس وبینات من الهدی والفرقان ... نظرات() 

سلام بررمضان ماه خودسازی ، ماه عطوفت ومهربانی ، ماه گذشت وایثار ، ماه تقرب به خدا ، ماه سرکوب هواهای نفسانی ، ماه عروج مولی الموحدین ، ماه یتیمی شیعه ، ماه آشتی با خدا ، ماه صبربرطاعت ،  ماه نزول قرآن ، ماه مناجات وماه توبه واستغفار وماه امت رسول خدا (ص)، ماه خوبیها وماه خیر وبرکت وماه اشک وسوز وآه وخلوت با خدا ، ماه بریدن از غیر خدا ، ماه عظمت شادابی ، بصیرت ، نورانیت ، فضیلت ، اتحاد ، ماه قدس شریف ،  ماه بهار قرآن،ماه سلامت وسعادت انسانهای خداجو .ماه خوف ووحشت کفار ، ماه ذبونی وذلت از خدا بی خبران ،

سلام وهزاران سلام وبی نهایت سلام بردلشکسته دوران، وگریه کن دائمی سید وسالار شهیدان، وغمخوار محرومان وستمدیدگان ،وبهترین خلق عالم امکان،گل گلزار رسول دوسرا ،مهدی زهرا ومیوه دل علی مرتضی، ومنتقم خون سید الشهداء، آیت کبری، محبوب دلها، برطرف کننده غمها ،دردانه رسول الله، گل یاسمن نرگس ،امام عارفان ، شفابخش بیماران ، مظهر ایمان ،پیشوای انس وجان حضرت بقیه الله الاعظم ارواحنا فدا  .

 سلام بر روزه داران، سلام براستقبال کنندگان از رمضان ، سلام برمنتظران رمضان ، سلام برمردان وزنان خداجو، سلام برجوانان غیرت مند وبا اراده .  

احتراما : حسینیه 14معصوم ع طبق سنوات قبل با عنایت حضرت حق برنامه های اجرایی ویژه ماه مبارک را بشرح ذیل اعلام می دارد.

1- اقامه نمازجماعت صبح ، ظهر وعصر ومغرب وعشاء (صبحها بعد ازنماز تلاوت جزء قرآن بعد از نماز عصر بیان احکام وسخنرانی بمدت بیست دقیقه تانیم ساعت )

2- قرائت دعای افتتاح بلافاصله بعد ازافطار توسط دعا خوانهای مجرب

3- اذان نماز جماعت مغرب وعشاء  ساعت 15/21

4- بین نماز قرائت دعای یا علی یا عظیم واللهم ادخل علی اهل القبور السروروذکر صلوات ودعا برای حاجتمندان واموات

5- پایان نماز ساعت 45/21وشروع سخنرانی

6- سخنرانی وبیان احکام توسط رسول دانا بمدت 20دقیقه یعنی تا ساعت 05/22

7- پذیرایی وبیان آزاد بمدت 10دقیقه ( تاساعت 15/22)

8- برگزاری مسابقه حفظ قرآن نوجوانان وخردسالان بمدت 15دقیقه (تاساعت30/22)(خاطر نشان می گرددکه حفظ قرآن از اول قرآن یعنی سوره حمد ودرادامه سوره بقره خواهد بود وهرشب دوآیه به روش ترتیل به سبک استاد پرهیزگار پرسش می شود وکسانیکه تکراری ویا بخواهند سوره های پایانی قرآن ویا آیه الکرسی وغیره را بخوانند حق شرکت در مسابقه را نخواهند داشت .

9- تلاوت یک جزء قرآن به روش ترتیل توسط قاریان مجرب وخوش صوت ( هرکدام یک حزب هرشب 4نفر)

10- خاتمه جلسه ساعت 23

11- شبهای جمعه دعای کمیل فوق برنامه خواهدبود

12- شبهای قدر برنامه ها تا یکساعت به اذان صبح ادامه خواهدداشت.

13- درشبهای قدر دعای جوشن کبیر ، زیارت عاشورا ، درصورت بودن فرصت مناجات امیرالمومنین ، قرآن بسر گیری به برنامه ها اضافه خواهد شد.

14- درهردهه از مجموع احکام بیان شده وسخنرانی سوالاتی بصورت کتبی طرح خواهد شد ودرشب یازدهم ، بیست ویکم وپایان ماه بصورت حضوری مسابقه برگزار خواهدشد ودرهر دهه به نفرات اول تا سوم به قید قرعه کسانیکه بالاترین امتیاز را کسب نمایند جوایز اهداخواهد شد .

15- درپایان ماه به خردسال ترین یعنی کلاس اول ابتدایی که بیشترین حضور رادرحسینیه داشته جایزه داده خواهد شد .

16- به نوجوانانی که بیشترین حضور راداشته باشند( حداقل 20شبازسی شب) به قید قرعه به یک نفر جایزه داده خواهدشد.( نوجوان یعنی از سن 10سال تا15سال )

17- به جوانانی که بیشترین حضور راداشته باشند(حداقل 20شب ازسی شب)به قید قرعه به یک نفرجایزه داده خواهدشد (از16سال تا 30 سال)

18- به میان سالانی که بیشترین حضور راداشته باشند (حداقل 20شب از 30شب)به قید قرعه به یک نفر جایزه داده خواهدشد .(از31سال تا50سال)

19- به پیرانی که بیشترین حضور راداشته باشند ( حداقل بیست شب از سی شب)به قید قرعه به یک نفر جایزه داده خواهدشد .(55سال به بالا)

20- به بهترین قاری که بیشترین حضور راداشته باشد (حداقل20شب ازسی شب) جایزهداده خواهد شد.

21- به یک نفر از خانواده شهدا که بیشترین حضوررا داشته باشد جایزه داده خواهدشد.

22- به یک نفر که بیشترین حضوررا درنماز جماعت داشته باشد ( حداقل 20شب ازسی شب ) به قید قرعه جایزه داده خواهدشد.

خاطرنشان می گردد اگر تغییراتی دربرنامه بوجود آید متعاقبا اعلام خواهد شد . 

ضمن اینکه کسانیکه مایلند بصورت داوطلبانه سفره افطار درحسِنیه پهن نمایند به برادر عزیز آقای حاج عبدالرضا مسعود ویا کربلایی سید مهدی موسوی مراجعه نمایند .

توفیقات شما عزیزان راازخداوند بزرگ آرزو داریم .

                                                        باتشکر

رمضان المبارک سال 1433قمری ،مردادماه 91شمسی هیئت امناء حسینیه 14معصوم ع   

آدرس : تهران بزرگراه فتح خیابان خلیج فارس ، خیابان ابوسعید شرقی ، خیابان شهید حسینی ، روبروی دبستان امید انقلاب ، کوچه بن بست یاس ، دست چپ درب دوم

  

پنجشنبه ۱ تیر ۱۳٩۱
حلول ماه شعبان المعظم مبارک باد ... نظرات() 

امروز پنجشنبه اول ماه شعبان است .ماهی که به فرموده رسول الله اعظم متعلق به آن بزرگواراست که هرکس یک روزازآن را به محبت پیامبر روزه بدارد بهشت براو واجب می شود.ماه شعبان دارای اعمال مشترکه واعمال مخصوصه است که ازلسان ائمه معصومین علیهم السلام دارای خیرات وبرکات زیادی است .خوشا براحوال آن بندگان خوب خدا که به محبت پیامبر عزیز این ماه راروزه می گیرند وباروزه داری این ماه به استقبال ماه مبارک رمضان می روند .بخشی از اعمال این ماه عبارت است از : 1- روزه داری 2- استغفار یعنی هرروز 70بار استغفرالله واسئله التوبه 3-هفتاد بار استغفرالله الذی لااله الا هوالحی القیوم الرحمن الرحیم 4-هزارباردرطول ماه گفتن لااله الالله ولا نعبد الا ایاه مخلصین له الدین ولو کره المشرکون که برابر با هزار سال عبادت است 5- صدقه دادن ولو به نیمه ای از خرماباشد که آتش جهنم را برشخص حرام می کند 6-صلوات فرستادن 7- مناجات شعبانیه 8- درهرزوال وهرشب بخواند صلواتی که ازامام زین العابدین واردشده است . اللهم صل علی محمد وآل محمد شجره النبوه وموضع الرساله ومختلف الملائکه الی آخر ... 9- خواندن 12رکعت نماز درشب اول که درهررکعت بعدازحمد 11مرتبه توحید 13- روزه داشتن دروزهای دوشنبه وپنجشنبه این ماه که باعث برآورده شدن بیست حاجت دنیا وبیست حاجت آخرتی می گردد.14- خواندن دورکعت نماز درهرپنجشنبه که بعدازحمد صدبارسوره توحید باید خوانده شود وبعد ازسلام نماز صدبار صلوات بفرستد تا خدای متعال برآورده سازد هرحاجتی ازامر دین ودنیای خود وروزه اش نیز فضیلت دارد.روایت است که هر پنجشنبه آسمانها را زینت می کنندپس ملائکه عرض می کنند خداوندا بیامرز روزه داران این روزرا ودعای ایشان را مستجاب گردان.

اللهم الرزقنا توفیق الطاعه وبعد المعصیه وصدق النیه وعرفان الحرمه .... 

پیشاپیش میلاد پرچمدار حریت وآزادگی حضرت سیدالشهداء وعلمدار کربلا قمر منیر بنی هاشم ورئیس العابدین وسید الساجدین امام علی بن الحسین علیهم السلام را به قطب عالم امکان حضرت بقیه الله الاعظم روحی فدا وعموم شیعیان جهان تبریک وتهنیت می گویم