بیتوته درمنا

به گزارش روزدوشنبه خبرنگار اعزامی ایرنا ،زائران بیت الله الحرام در سه مرحله اقدام به رمی جمرات یا راندن شیطان با سنگ می کنند که نخسیتن مرحله آن صبح روز دهم ذی الحجه انجام شد.
مردان زائر ایرانی بیت الله الحرام شب گذشته پس از خروج از عرفات درمنطقه مشعر الحرام تا صبح بیتوته کردند اما زنان زائر پس از وقوف اضطراری و گذراندن ساعاتی دراین منطقه بلافاصله عازم منا شدند.
درفاصله عرفات تا منا حرکت میلیونها زائر به سمت مشعر و منا ،سبب ایجاد ترافیک بسیار زیادی دراین مسیر شد که هزاران هزار زائر با پای پیاده درحالیکه دو تا سه ساک شخصی خود را نیز حمل می کرند این مسیر را طی نمودند.
شب گذشته صحنه جابه جایی میلیون ها انسان سفید پوش محرم جلوه های چشم نواز معنوی را ایجاد کرده بود.
راننده های بسیاری از اتوبوس ها و خودروهای حامل زائران به دلیل قفل شدن این مسیر خودرو را خاموش کرده و مسافران خود را پیاده می کردند.
زائران کشورهای فقیر نیز فاصله بیش از 5 کیلومتر میان عرفات تا منا را به صورت پیاده طی کردند.درتمامی این مسیر سیل زائران سپید پوش تمامی نداشت و دریای خروشان سپیدی از زائران، امواج مداومی را درحرکت ایجاد کرده بود.
نخستین اقدام زائران ایرانی پس از رسیدن به منطقه منا رمی جمره عقبه است که امروز صبح همزمان با عید قربان در عربستان انجام شد.
از ساعت نخستین بامداد امروز بیش از دو ونیم میلیون زائر از سراسر دنیا به صورت سیل خروشانی ازنقاط مختلف منا به سمت جمرات به راه افتاده و پس از قرار گرفتن در موضع خود اقدام به رمی جمره عقبه کردند.
گفتنی است مسوولان عربستان برای این انجام این امر به اتباع کشورهای مختلف زمان خاص و محدودی را قائل شده اند.
فاصله چادرهای زائران ایرانی تا منطقه جمرات حدود 40 دقیقه است.گفته می شود.ازچادرهای ایرانی تا منطقه رمی سه کیلومتر راه است که تمامی زائران این مسیر را پیاده طی می کنند.
امسال با سه طبقه شدن پل جمرات ازدحام میلیونی حجاج بیت الله الحرام برای رمی در سه منطقه پراکنده شده است.
پل جمرات در چند سال گذشته به دلیل فرو ریختن سبب کشته و زخمی شدن 270 زائر بیت الله الحرام شد و ازآن به بعد مسوولان عربستان طرح توسعه و طبقاتی کردن پل جمرات را به مورد اجرا گذاشتند.
قرار است پل جمرات در طرح توسعه به پنج طبقه افزایش یابد.
درتمامی مسیر عرفات تا منا هزاران نفر از ماموران پلیس سعودی امنیت و حرکت زائران در مسیر صحیح را هدایت می کردند.
سه ستون سنگی،یعنی"جمره اولی"،و "جمره وسطی" و"جمره عقبه"محل هایی هستند که شیطان برحضرت آدم وابراهیم واسماعیل ظاهرشد.هرسه بار هفت سنگ به سوی اوپرتاب کردند و شیطان ازفریب آن حضرت مأیوس شد.
"جمره" و"اجمار"،به معنی شتاب کردن وگریختن است.
در تاریخ آمده است وقتی جضرت آدم همراه جبرئیل ازاین مسیر می گذشتند شیطان بروی ظاهرشد،جبرئیل به آدم گفت:هفت سنگ به اوبزن وباهرسنگ زدن تکبیر بگو،آدم همانکار را انجام داد وشیطان گریخت.پس ازبار سوم،جبرئیل به آدم گفت:دیگر هرگزشیطان رانخواهی دید.
به نقل از پیامبر اکرم "ص" آمده است :"رمی جمرات ذخیره روز قیامت است."
همچنین نقل دیگری از امام صادق (ع) حاکی است :"وقتی که حاجی جمرات رارمی کند گناهانش پاک می شود.
زائران ایرانی بیت الله الحرام روزعید قربان درمنا جمره عقبه را رمی کردندوپس ازآن قربانی نموده و با انجام حلق و تقصیر ازاحرام خارج شدند.
تمامی زائران بیت الله الحرام همچنین شب های یازدهم و دوازدهم ماه ذی الحجه - امشب و فردا شب - را درمنا می مانند و در روزهای آن به رمی جمرات سه گانه می پردازند و ظهر روزدوازدهم ازمنا به سمت مکه کوچ می کنند."
1599

 

انتهای خبر / خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا) / کد خبر 254467
/ 0 نظر / 46 بازدید