آخرین جمعه شعبان

در آخرین جمعه شعبان به دیدن ابى الحسن على بن موسى الرضا (علیه السلام ) رفتم ، حضرت فرمودند: ((ابا صلت ! بیشتر شعبان گذشت و این آخرین جمعه آن است ؛ کوتاهى گذشته خود را در این ماه جبران کن بسیار دعا و استغفار کن و خیلى قرآن بخوان ؛ و از گناهانت توبه کن ، تا وقتى ماه رمضان مى آید مخلص براى خدا باشى و هیچ کینه اى از مؤ منى در دلت نباشد مگر این که آن را از بین ببرى و از هر گناهى که انجام مى دهى ، دست بردار. تقواى خدا را پیشه کن و در نهان و آشکارت به او توکل کن ((و کسى که به خدا توکل کند خدا براى او کافى خواهد بود.)) و در باقیمانده این شهر این دعا را زیاد تکرار کن : اللهم ! ان لم تکن غفرت لنا فى ما مضى من شعبان ، فاغفر لنا فى ما بقى منه ؛ خدایا اگر در این مدت که از شعبان گذشته ، ما را نبخشیده اى ، در مدتى که از آن مانده ما را بیامرز؛ زیرا خداوند متعال باحترام ماه رمضان ، در این ماه افراد زیادى را از آتش رها مى کند.))
این فرمایشات حضرت (علیه السلام ) پیام و دستورالعملى براى اهلش ‍ در این مورد و تمام موارد مانند آن است . بنابراین آن را حفظ کرده ، غنیمت بدان و به آن عمل کن .
سه روز آخر شعبان
روزه این سه روز براى کسى که تمام این ماه را روزه نگرفته ، فضیلتى دارد که سزاوار نیست مراقب آن را ترک کند. صدوق از امام صادق (علیه السلام ) روایت نموده است : ((کسى که سه روز آخر شعبان را روزه گرفته و آن را به ماه رمضان وصل کند، خداوند روزه دو ماه پى در پى براى او مى نویسد.))
اعمال و مراقبات آخر ماهها بجهت اصلاح آنچه که در تمام ماه از بین برده غیر از اعمالى است که در اینجا گفتیم ؛ چنانچه در تمام ماهها به اعمال آخر ماه اشاره کردیم .
یکى از اعمال مهم ماه رمضان در شب آخر شعبان است و آن دعایى است که در کتاب اقبال براى این شب و شب اول ماه رمضان ، روایت نموده است . و اهل آن تکلیف آمادگى براى وارد شدن در میهمانى خداوند متعال را بتفصیل از این دعا مى فهمند.

/ 0 نظر / 28 بازدید